My Favorite Movies
.
| strangersong's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Grey Gardens (1975, PG)
As a rock bottom budget documentary of fallen socialites, this film most definitely lacked a wardrobe department. But with skirts that won't fit anymore worn upside down and blouses worn as turbans and fastened with cocktail brooches, Little Edie's make-do-and-mend determination has caused this film to become a cult influence in the fashion world. |
|
|
| 2 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 3 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
|
| 4 |
Before Sunset (2004, R) |
|
|
| 5 |
Cabaret (1972, PG) |
|
|
| 6 |
Me Without You (2001, R)
As the film moves through the seventies, eighties, and into the late nineties, the wardrobe is era-appropriate without trying too hard or courting cliche. Holly's sailor stripes, black lace fingerless gloves and oversized trenchcoat; Marina's leopard print, cocktail dresses in lectures and omnipresent fake eyelashes; it all leaves me dry-mouthed with fashion envy. And the soundtrack's pretty stellar too. |
|
|
| 7 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
|
| 8 |
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993, R) |
|
|
| 9 |
The Virgin Suicides (1999, R) |
|
|
| 10 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 11 |
Elf (2003, PG) |
|
|
| 12 |
The Graduate (1967, PG) |
|
|
| 13 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 14 |
Secretary (2002, R) |
|
|
| 15 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
|
| 16 |
The Way We Were (1973, PG) |
|


