My Favorite Movies
not in a preferential order!
| strawberryswing's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 2 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 3 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 4 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 5 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 6 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 7 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 8 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 9 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 10 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 11 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 12 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 13 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 14 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Blow (2001, R) |
|
| 16 |
Scarface (1932, PG) |
|
| 17 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 18 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 20 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 21 |
The Piano (1993, R) |
|
| 22 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 23 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 24 |
Hearts in Atlantis (2001, PG-13) |
|
| 25 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 26 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 27 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 28 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 29 |
American History X (1998, R) |
|
| 30 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 31 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 32 |
The Shining (1980, R) |
|
| 33 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 34 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 35 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 36 |
About a Boy (2002, PG-13) |



































