My Favorite Movies

  streetgirlie's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
2
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix Want To See
it will be a fantastic film,all HP movies were good and so this film will be god to,but drama and action is more than ever so it will be better than the last movies!!!
Click to Rate
3
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
5
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
Click to Rate
6
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
7
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho 5.0 Stars
A wonderful and spezial film,i love the three actors,and te music is so nice
Click to Rate
8
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
Veer Zaara (Veer-Zaara) 5.0 Stars
One of my favorite hindi movies!!Shahrukh and Preity are an great couple and he plays there rolls very well
Click to Rate
9
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
Kabhi Alvida Naa Kehna 5.0 Stars
Oh great Movie!I'm laugthing and crying,its an amazing story
Click to Rate
10
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham 4.5 Stars
Great actors and actresses,great music,great imotional feelings,thats bollywood
Click to Rate
11
Hum Tumhare Hain Sanam (2002,  Unrated)
Hum Tumhare Hain Sanam 4.5 Stars
It tells about the difficult feeling called love!great playing and great story
Click to Rate
12
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls 5.0 Stars
A Great Story,great actors,great music,songs and voices,it's a perfect film
Click to Rate
13
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire 4.5 Stars
I'ts one of the best films from danzel washington,he is a great actor with much feelings and great quality
Click to Rate
14
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill 4.5 Stars
One of the funniest romantik movies i've ever seen,very great
Click to Rate
15
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 4.5 Stars
Great Movie,a great couple in the film and in the real life,sexy scenes and great fun
Click to Rate
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 4.0 Stars
Great Story telling and great actors
Click to Rate
17
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 4.0 Stars
great action and story
Click to Rate
18
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
19
Dil Se (1998,  Unrated)
Dil Se 3.5 Stars
intensive story and imotional feelings
Click to Rate
20
Hum Tum (2004,  Unrated)
Hum Tum 3.5 Stars
great actors and great fun
Click to Rate
21
Salaam Namaste (2005,  Unrated)
Salaam Namaste Want To See
Great Couple and it would be funny
Click to Rate
22
Chori Chori Chupke Chupke (2001,  Unrated)
Chori Chori Chupke Chupke Want To See
great actors, love preity zinta
Click to Rate
23
American Dreamz (2006,  PG-13)
American Dreamz 4.5 Stars
Difficult but also funny
Click to Rate
24
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy 5.0 Stars
A great comedy!!!the best and funnyest actor i've ever seen
Click to Rate
25
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary 4.0 Stars
Great Fun,three comedien,great couples
Click to Rate
26
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason 4.0 Stars
Also funny and emotional
Click to Rate
27
Four Weddings and a Funeral (1993,  R)
Four Weddings and a Funeral 4.0 Stars
A wonderful love story with great and funny moments
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments