My Favorite Movies


  stvcobbs's Rating My Rating
1
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
2
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 5.0 Stars
Best 80's movie from the two cory's. PLUS filmed in my hometown so I dig the scenery. The ultimate teen horror flick.
Click to Rate
3
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun 5.0 Stars
John Malkovich
Christian Bale (child)
Awsome, 1st run in the theatre when the P-51s "Cadillacs of the sky" buzz the airfield the POWER of those scenes are beyond compare (you can even feeel the power on the small screen).
I feel this is truely Spielberg/Kennedy's finest production.
Click to Rate
4
The Jungle Book (1967,  G)
The Jungle Book 5.0 Stars
My first movie I got to see in a theater. My favorite all time animated disney.
Click to Rate
5
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
6
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
7
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
8
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
9
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
10
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 4.0 Stars
This won an Oscar in 1995 for BEST COSTUME DESIGN!
"Shown in Dragarama at select theatres"
See this soon, it'll make you fabulous.
Click to Rate
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 3.5 Stars
John Leguizamo is more than believable in his character role.
Click to Rate
12
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia 5.0 Stars
Epic
Click to Rate
13
Them! (1954,  Unrated)
Click to Rate
14
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead 4.0 Stars
One of the two scariest movies of my childhood.
Click to Rate
15
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments