My Favorite Movies


  Sujini's Rating My Rating
1
Suwîto rein: Shinigami no seido (Accuracy of Death)(Sweet Rain) (2008,  Unrated)
Suwîto rein: Shinigami no seido (Accuracy of Death)(Sweet Rain) 5.0 Stars
nice~this is a good movie,about death,
use the logical thinking when watch this movie bcos im difficult to understand
Click to Rate
2
Koizora (Sky of Love) (2007,  Unrated)
Koizora (Sky of Love) 4.5 Stars
This movie very touch,4 me,like the first love,eventhought cannt together 4ever,but still love each other..
Click to Rate
3
Panda Go Panda (1972,  Unrated)
Panda Go Panda 5.0 Stars
a funny flim,when Mimiko`s grandma go to travel,Mimiko stay alone at home and she dont scared anything..at the same time,she meet the Panda Family..the happines thing is happen..a intersting childhood
Click to Rate
4
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2004,  G)
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) 5.0 Stars
a nice movie, it was like a documentary and full of education,its show the nature habitats of penguin.lts touch..
Click to Rate
5
Kaidan shin mimibukuro: Gekijô-ban - Yûrei manshon (The Haunted Apartments) (2005,  Unrated)
Kaidan shin mimibukuro: Gekijô-ban - Yûrei manshon (The Haunted Apartments) 5.0 Stars
a horror movie,Aimi and her father move into a old apartments,and then Aimi meet some unexperted things..
i like this movie
Click to Rate
6
Gake no ue no Ponyo (Ponyo on a Cliff) (2008,  Unrated)
Gake no ue no Ponyo (Ponyo on a Cliff) 5.0 Stars
i quite like..the ponyo is pretty and cute
nice movie~like the story of mermaid because ponyo want to be a human,if Sosuke dont like Ponyo,she will become bubbles,but Sosuke totally like Ponyo..
intersting
Click to Rate
7
Casper's Haunted Christmas (2000,  Unrated)
Casper's Haunted Christmas 5.0 Stars
when im a young girl,i like watch tv about casper bcos casper is a friendly ghost and i like christmas~
Click to Rate
8
WALL-E (2008,  G)
Click to Rate
9
Painted Skin (2009,  Unrated)
Click to Rate
10
Mirrors (2008,  R)
Click to Rate
11
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
Click to Rate
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
13
Death Race (2008,  R)
Click to Rate
14
Winnie the Pooh - A Very Merry Pooh Year (2008,  G)
Winnie the Pooh - A Very Merry Pooh Year 4.5 Stars
good,my sis very love winnie the pooh,its cute and full of memories when i was little..
Click to Rate
15
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 5.0 Stars
this movie is fuuny and good
Click to Rate
16
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 5.0 Stars
great~lts touch..u must see it..
fireflies`s life is short but its beautiful..
Click to Rate
17
Ghost Town (2008,  PG-13)
Click to Rate
18
Chobits (2002,  Unrated)
Chobits 5.0 Stars
Beautiful,its nice and good movie..
Click to Rate
19
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card (2000,  Unrated)
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 5.0 Stars
i totally like this movie because sakura is a cutie girl~then,tomoyo,sakura`s friend also is a kawaii girl.i love tis movie
Click to Rate
20
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom 4.5 Stars
nice~
Click to Rate
21
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008,  PG)
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) 4.5 Stars
so cute~cj7
Click to Rate
22
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky 4.0 Stars
chucky is horror and he is a doll only,but he have power to kill people
im very scared to see this movie
Click to Rate
23
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) 5.0 Stars
Nausicaa is a girl who are brave and gentle,she`s love the culture who living in this world..a good movie,let me know about the enviroment need human to protect and care,dont destroy the enviroment..
Click to Rate
24
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride 4.5 Stars
im very enjoyable to watch this movie,its a nice and amazing.a beautiful love story..
Click to Rate
25
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 5.0 Stars
i like this cutie movie,the kingdom of cat is mystery ang magic..
Click to Rate
26
The Pebble and the Penguin (1995,  G)
Click to Rate
27
Gin-iro no kami no Agito (2006,  Unrated)
Click to Rate
28
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year Want To See
its look nice~
Click to Rate
29
Umi ga kikoeru (I Can Hear the Sea) (The Ocean Waves) (1993,  PG)
Umi ga kikoeru (I Can Hear the Sea) (The Ocean Waves) 4.0 Stars
a little bit boring,how to say?however,i still think that the puppy love are cutie.
lover cannot replace the friend,i must be strong
Click to Rate
30
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Kiki's Delivery Service 5.0 Stars
Kiki is a friendly girl,she seem like to helping people,when she help her friend who already fall out,at this moment,she got back her magic and success save her friend.A very enjoyable flim
Click to Rate
31
Yobi, the Five Tailed Fox (Yeu woo bi) (2006,  Unrated)
Click to Rate
32
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
a good flim,Chihiro is a girl who are brave to save her parents,then,she also help Haku find his real name,wow,intersting movie
Click to Rate
33
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 5.0 Stars
i like horror movie,however this flim is beautiful and full of sadness..who are the ghost??you or me?
Click to Rate
34
Taiyo no oji: Horusu no daiboken (Little Norse Prince)(The Great Adventure of Horus) (1968,  Unrated)
Taiyo no oji: Horusu no daiboken (Little Norse Prince)(The Great Adventure of Horus) 5.0 Stars
this story talkind about united,Horus is a boy who are brave to attacks the ice demon,wherever the villagers dont believe he,but he still helping them,united is important and can solve things.
Click to Rate
35
Doraemon: Nobita no kyôryû (Doraemon: Nobita's Dinosaur) (Doraemon: The Movie) (2007,  PG)
Doraemon: Nobita no kyôryû (Doraemon: Nobita's Dinosaur) (Doraemon: The Movie) 5.0 Stars
im totally like Doraemon and Nobita,they are kind and love their dinosour,when they apart with disnour,im cry out..love between Nobita and dinosour
a loving flim
Click to Rate
36
Hide and Seek (2005,  R)
Hide and Seek 5.0 Stars
wow,when the movie start,im think that the Dakota is the role who are sick,but till the last,im understand it,she was not the sick person.. scary..
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments