Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
maryg724's new List
by
Mary
My Watched
by
Elena
chick flicks
by
May
1998 (Best of)
by
Eric
alibee2006uk's new List
by
Ali
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Sumayyah
sumayyahkhan3's Rating
My Rating
1
City of Angels
(1998, PG-13)
2
Dead Poets Society
(1989, PG)
3
I Am Sam
(2002, PG-13)
4
Grease
(1978, PG)
5
The Wedding Singer
(1997, PG-13)
6
Romeo + Juliet
(1996, PG-13)
7
As It Is in Heaven (Så som i himmelen)
(2004, Unrated)
8
Love Actually
(2003, R)
9
Finding Nemo
(2003, G)
10
Stand by Me
(1986, R)
11
Chicago
(2002, PG-13)
12
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
(2004, R)
13
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
14
American History X
(1998, R)
15
Breakfast at Tiffany's
(1961, Unrated)
16
A League of Their Own
(1992, PG)
17
American Psycho
(2000, R)
18
Babel
(2006, R)
19
Bend It Like Beckham
(2002, PG-13)
20
Braveheart
(1995, R)
21
Bridget Jones's Diary
(2001, R)
22
Chocolat
(2000, PG-13)
23
Con Air
(1997, R)
24
Dazed and Confused
(1993, R)
25
Die Hard
(1988, R)
26
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
(1995, R)
27
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
28
Dodgeball - A True Underdog Story
(2004, PG-13)
29
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
30
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
31
Face/Off
(1997, R)
32
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
33
Fight Club
(1999, R)
34
Forrest Gump
(1994, PG-13)
35
Ghost
(1990, PG-13)
36
Girl, Interrupted
(1999, R)
37
Gladiator
(2000, R)
38
Ice Age
(2002, PG)
39
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
40
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
41
Kingdom of Heaven
(2005, R)
42
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
(1998, R)
43
Lucky Number Slevin
(2006, R)
44
Madagascar
(2005, PG)
45
Monsters, Inc.
(2001, G)
46
Moulin Rouge!
(2001, PG-13)
47
Mrs. Doubtfire
(1993, PG-13)
48
Mulan
(1998, G)
49
My Big Fat Greek Wedding
(2002, PG)
50
Ocean's 11
(1960, PG-13)
51
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
52
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
54
Pretty Woman
(1990, R)
55
Pretty in Pink
(1986, PG-13)
56
Pride and Prejudice
(2005, PG)
57
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)
58
Reservoir Dogs
(1992, R)
59
Save the Last Dance
(2001, PG-13)