You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by Desiree
Elvis Presley Movies
Fav Movies 2
Fav Movies 3
View All Desiree's Lists
Related Lists
My Faves
by
giorgie
bring it on
by
josie
Movies I've seen
by
Alvina
My DVD Collection: Part 1
by
Amy
My Favourite Films
by
Vanessa
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Desiree
sundancer7799's Rating
My Rating
1
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
(2000, G)
2
The Princess Diaries
(2001, G)
3
Blue Hawaii
(1961, PG)
4
Kid Galahad
(1962, Unrated)
5
Charro!
(1969, G)
6
Live a Little, Love a Little
(1968, PG)
7
Clambake
(1967, Unrated)
8
Girl Happy
(1965, Unrated)
9
Follow That Dream
(1962, Unrated)
10
Flaming Star
(1960, PG)
11
King Creole
(1958, PG)
12
Jailhouse Rock
(1957, Unrated)
13
Love Me Tender
(1956, Unrated)
14
G.I. Blues
(1960, PG)
15
Paradise, Hawaiian Style
(1966, G)
16
It Happened at the World's Fair
(1963, Unrated)
17
Girls! Girls! Girls!
(1962, PG)
18
Fun in Acapulco
(2000, PG)
19
Roustabout
(1964, PG)
20
Easy Come, Easy Go
(1967, PG)
21
Double Trouble
(1983, Unrated)
22
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas)
(1964, Unrated)
23
Change of Habit
(1969, G)
24
Elvis: King of Entertainment
(2002, Unrated)
25
Elvis - His Best Friend Remembers
(, Unrated)
26
Stay Away, Joe
(1968, PG)
27
The Trouble with Girls (and How to Get Into It)
(1969, G)
28
Elvis: That's the Way It Is
(1970, PG)
29
Harum Scarum (Harem Holiday)
(1965, Unrated)
30
Kissin' Cousins
(1964, Unrated)
31
Speedway
(2001, G)
32
Wild in the Country (Lonely Man)
(1961, Unrated)
33
Wild America
(1997, PG)
34
Loving You
(1957, Unrated)
35
Grease
(1978, PG)
36
The Wizard of Oz
(1939, G)
37
The Sound of Music
(1965, G)
38
Mary Poppins
(1964, G)
39
Pet Sematary
(1989, R)
40
Sleepwalkers
(1992, R)
41
Stephen King's Rose Red
(, PG-13)
42
Dreamcatcher
(2003, R)
43
The Green Mile
(1999, R)
44
Now and Then
(1995, PG-13)
45
Left Behind - World at War
(2005, PG-13)
46
Left Behind II - Tribulation Force
(2002, PG-13)
47
Left Behind - The Movie
(2000, PG-13)
48
Sleeping Beauty
(1982, G)
49
Cinderella
(1950, G)
50
The Little Mermaid
(1989, G)
51
The Little Mermaid II - Return to the Sea
(2000, G)
52
Disney's Aladdin
(1992, G)
53
Lady and the Tramp
(1955, G)
54
Bambi
(1942, G)
55
Bambi II
(2006, Unrated)
56
Scream
(1996, R)
57
Scream 3
(2000, R)
58
Scream 2
(1997, R)