My Favorite Movies
best of the best I've seen so far
| sunnydae's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 2 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 4 |
David Icke:Secrets of the Matrix (2004, Unrated) |
|
|
| 5 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 6 |
21 Grams (2003, R) |
|
|
| 7 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Hurricane (1999, R) |
|
|
| 9 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
|
| 10 |
Flashdance (1983, R) |
|
|
| 11 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
|
| 12 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 13 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 14 |
Tap (1989, PG-13) |
|
|
| 15 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
|
| 16 |
Cube (1997, R) |
|
|
| 17 |
Night on Earth (1991, R) |
|
|
| 18 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 19 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 20 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
|
| 21 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
|
| 22 |
Ice Age (2002, PG) |
|
|
| 23 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 24 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 25 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 26 |
Peaceful Warrior (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Last Samurai (2003) (2003, R) |
|


