My Favorite Movies


  suomynona's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
Possibly my favorite film.
Click to Rate
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
3
Do the Right Thing (1989,  R)
Do the Right Thing 5.0 Stars
A masterpiece.
Click to Rate
4
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Punch-Drunk Love 5.0 Stars
My favorite Paul Thomas Anderson movie.
Click to Rate
5
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous 5.0 Stars
Cameron Crowe's greatest work. Highly recommend the "Bootleg" cut that was officially released on DVD.
Click to Rate
6
The Road Home (2000,  Unrated)
The Road Home 5.0 Stars
My favorite film by Zhang Yimou. A perfect film.
Click to Rate
7
Happy Accidents (2001,  R)
Click to Rate
8
Before Sunrise (1995,  R)
Click to Rate
9
Rebecca (1940,  Unrated)
Click to Rate
10
High Art (1998,  R)
Click to Rate
11
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
12
American Splendor (2003,  R)
Click to Rate
13
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
14
Before Sunset (2004,  R)
Click to Rate
15
Blue Velvet (1986,  R)
Blue Velvet 4.5 Stars
Hilarious and terrifying at the same time. David Lynch's best film.
Click to Rate
16
Bob le Flambeur (1956,  PG)
Click to Rate
17
Boogie Nights (1997,  R)
Click to Rate
18
Breaking Away (1979,  PG)
Click to Rate
19
Broken Flowers (2005,  R)
Click to Rate
20
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
21
Dersu Uzala (1975,  G)
Click to Rate
22
Dirty Harry (1971,  R)
Click to Rate
23
Election (1999,  R)
Click to Rate
24
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
26
A Fish Called Wanda (1988,  R)
Click to Rate
27
Fletch (1985,  PG)
Click to Rate
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
29
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 5.0 Stars
Best film about war of all-time.
Click to Rate
30
Garden State (2004,  R)
Garden State 4.0 Stars
Looking forward to the director's cut of this.
Click to Rate
31
Gerry (2002,  R)
Click to Rate
32
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
33
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
34
The Grifters (1990,  R)
Click to Rate
35
The Hammer (2007,  R)
Click to Rate
36
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
37
JFK (1991,  R)
Click to Rate
38
Jim Gaffigan: Beyond the Pale (2005,  Unrated)
Jim Gaffigan: Beyond the Pale 4.5 Stars
Non-stop lols. If you don't find this DVD hilarious, we can't be friends.
Click to Rate
39
Juno (2007,  PG-13)
Juno 4.0 Stars
Michael Cera and Ellen Page are perfect
Click to Rate
40
Leaving Las Vegas (1995,  R)
Click to Rate
41
Life as a House (2001,  R)
Click to Rate
42
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
43
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
44
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
45
Magnolia (1999,  R)
Magnolia 4.5 Stars
Paul Thomas Anderson is a genius. I feel sorry for those that don't get it.
Click to Rate
46
Man on Wire (2008,  PG-13)
Man on Wire 4.5 Stars
Saw this on opening day and loved it. I would like to see it again -- on an Imax screen.
Click to Rate
47
Manhunter (1986,  R)
Manhunter 4.0 Stars
The best of the Lecter films, Michael Mann's pacing makes it one of the best thrillers I've ever seen.
Click to Rate
48
Map of the Human Heart (1993,  R)
Click to Rate
49
Marathon Man (1976,  R)
Marathon Man 4.0 Stars
Safely one of the best thrillers of all time.
Click to Rate
50
Midnight Run (1988,  R)
Midnight Run 4.0 Stars
My favorite "buddy" movie of all time.
Click to Rate
51
Ninotchka (1939,  R)
Click to Rate
52
North by Northwest (1959,  Unrated)
Click to Rate
53
The Notebook (2004,  PG-13)