Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by - Charlie
The Chuck's DVD Library
View All - Charlie's Lists
Related Lists
My Top 150 Movies
by
Kieran
The 50 Scariest Movies Ever Made
by
Kieran
My Favorite Movies II
by
Jim
Bluees
by
Alan
Fave 90s Movies
by
David
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
- Charlie
Give list a short description
SuperChuck's Rating
My Rating
1
Reservoir Dogs
(1992, R)
2
Sin City
(2005, R)
3
The Dark Knight
(2008, PG-13)
4
The Shawshank Redemption
(1994, R)
5
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
6
The Machinist
(2004, R)
7
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
8
Spider-Man
(2002, PG-13)
9
Rocky
(1976, PG)
10
Armageddon
(1998, PG-13)
11
The Incredibles
(2004, PG)
12
The Sixth Sense
(1999, PG-13)
13
Die Hard
(1988, R)
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
17
Kung Pow! Enter the Fist
(2002, PG-13)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
21
Braveheart
(1995, R)
22
Mystery Men
(1999, PG-13)
23
Meet the Parents
(2000, PG-13)
24
Bandits
(2001, PG-13)
25
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
(1995, R)
26
Pulp Fiction
(1994, R)
27
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)
28
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
29
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
30
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
31
The Butterfly Effect
(2004, R)
32
The Passion of the Christ
(2004, R)
33
Signs
(2002, PG-13)
34
Spaceballs
(1987, PG)
35
Airplane!
(1980, PG)
36
Gremlins
(1984, PG)
37
The Texas Chainsaw Massacre
(2003, R)
38
The Hills Have Eyes
(2006, R)
39
Batman Begins
(2005, PG-13)
40
Fantastic Four
(2005, PG-13)
41
Grindhouse (Grind House)
(2007, R)
42
Ferris Bueller's Day Off: Bueller Bue
(, Unrated)
43
Arlington Road
(1999, R)
44
Best in Show
(2000, PG-13)
45
Saw
(2004, R)
46
28 Days Later
(2003, R)
47
The Matrix
(1999, R)
48
Summer of Sam
(1999, R)
49
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
50
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
51
Top Gun
(1986, PG)
52
X-Men
(2000, PG-13)
53
Predator
(1987, R)
54