Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  SUPERMAN80866705's Rating My Rating
1
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
2
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
3
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
4
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
5
Billy Madison (1994,  PG-13)
Click to Rate
6
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
8
Legend (1985,  PG)
Click to Rate
9
Willow (1988,  PG)
Click to Rate
10
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
11
300 (2007,  R)
Click to Rate
12
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
13
The Howling (1981,  R)
Click to Rate
14
The Gate (1987,  PG-13)
Click to Rate
15
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
16
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
17
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
18
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
19
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
20
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
22
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
23
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
24
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
25
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
26
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
27
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
28
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
29
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
30
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
31
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
32
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
33
Love and Basketball (2000,  PG-13)
Click to Rate
34
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
35
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
36
Old School (2003,  R)
Click to Rate
37
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
38
Predator (1987,  R)
Click to Rate
39
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
40
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
41
Saw (2004,  R)
Click to Rate
42
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
43
Scary Movie (2000,  R)
Click to Rate
44
Scream (1996,  R)
Click to Rate
45
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
46
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
47
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
48
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
50
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
51
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
52
Super Troopers (2001,  R)
Click to Rate
53
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
54
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
55
The 40-Year-Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
56
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
57
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
58
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
59
The Hills Have Eyes (1986,  R)
Click to Rate
60
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
61
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
62
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
63
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
64
The Wizard of Oz (1939,  G)