My Favorite Movies


  1. superspeedstripes
  2. Alwyn

Give list a short description

  superspeedstripes's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
BEST MOVIE EVER
Click to Rate
2
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
Pure class. Genre essay gold.
Click to Rate
3
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 5.0 Stars
Hilarious.
Click to Rate
4
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 5.0 Stars
Well mannered british silliness.
Well worth watching.
Click to Rate
5
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
Crazy-go-nuts
Click to Rate
6
Dirty Harry (1971,  R)
Dirty Harry 4.5 Stars
Hardcore. this movie is relentless. callahan just keeps on with the solid grittiness that pretty much sums this movie up.
Click to Rate
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 5.0 Stars
"Its magical" - lovely.
Click to Rate
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 5.0 Stars
1-2-3-4
I love the marine corp
Click to Rate
9
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
the Empire strikes back aside, the best sequel of all time. James Cameron rocks.
Click to Rate
10
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
*Chomp*
Click to Rate
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
Probably the best Indy film in terms of originality. best opening. best melting faces.
Click to Rate
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 4.0 Stars
Not such a ray of sunshine...
Click to Rate
13
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
The Good, the Bad and the Ugly 5.0 Stars
10 points. hands down. massive. oh so massive.
Click to Rate
14
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
the best SciFi movie of all time. established the look of the future, imitated constantly.

can you think of a downside?
Click to Rate
15
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity 5.0 Stars
one of the few movie i think cries out for a sequel, which can only be a good thing. go team!
Click to Rate
16
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
An awesome adaptation of the graphic novel. Ribbons!
Click to Rate
17
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show 5.0 Stars
Gut-wrenching.
Click to Rate
18
Garden State (2004,  R)
Garden State 5.0 Stars
Silent Velcro -Genius
Click to Rate
19
Children of Men (2006,  R)
Children of Men 4.5 Stars
Oh yeah. Awesome movie. i think the setting was the best aspect. its really absorbing. itll be very interesting to see ow the production design dates... some nice plot things going on too. although some of the motivations were a little under explained.
Click to Rate
20
This Is Spinal Tap (1984,  R)
This Is Spinal Tap 5.0 Stars
this movie is Rocks. hilarious, classic and all too believable. what more could you want?

...a bigger stonehenge maybe?
Click to Rate
21
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger 4.5 Stars
this thing is great. great bond. great evil plot. great.
Click to Rate
22
Hero (2002,  PG-13)
Hero 5.0 Stars
The *COLOURS* -Awesome
Click to Rate
23
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead 5.0 Stars
Original zombieness. Really well done some average acting but not to worry...
Click to Rate
24
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line 4.5 Stars
Pretty awesome, they actually can sing! its great! but yeah elvis is the badd.
Click to Rate
25
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula 3.5 Stars
very stylistic. keanu is more wooden than any stake.
Click to Rate
26
The Fugitive (1993,  PG-13)
The Fugitive 3.5 Stars
A one-armed man?!?
Click to Rate
27
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Zoolander (2001,  PG-13)
Click to Rate
29
Casablanca (1942,  Unrated)
Casablanca 5.0 Stars
words cannot describe...
Click to Rate
30
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
Creature from the Black Lagoon 4.0 Stars
Awesomely great. the setting is real cool and the quasi-science is fun.

Really really ridiculously want to see it in 3-D.
Click to Rate

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. SilentWar
    SilentWar posted 99 days ago

    Urgh, such an inaccurate list :D