My Favorite Movies


  supertortoise's Rating My Rating
1
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Best Super Hero flick ever. Downey fits the part like a glove. This is definitely worth seeing on the big screen. Oh, and no cheesy musical numbers!
2
Interstate 60 (2002,  R)
Interstate 60
One of the best movies I've ever seen. The story and its events are unique as well as thought provoking.
3
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
4
Crash (2004,  R)
5
Silverado (1985,  PG-13)
6
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
7
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
8
Fight Club (1999,  R)
9
Inside Man (2006,  R)
10
Powder (1995,  PG-13)
11
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
12
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
13
The Lookout (2007,  R)
14
Renaissance (2006,  R)
15
The Brave Little Toaster (1987,  G)
16
Paradise Now (2005,  PG-13)
17
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
18
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
Has anyone mention how amazing the soundtrack is? I think that should be noted. As soon as I started watching this movie, I was hooked. Usually, I find horror/thriller flicks trite and downright stupid. This movie was incredibly well made, and the music fit the mood like a glove.
19
Winter Passing (2006,  R)
20
Accepted (2006,  PG-13)
21
Punch-Drunk Love (2002,  R)
22
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
I will never understand how anyone could not love this movie. Classic.
23
Eagle vs. Shark (2007,  R)
24
The Incredibles (2004,  PG)
25
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
26
Freedom Writers (2007,  PG-13)
27
MirrorMask (2005,  PG)
28
Shooter (2007,  R)
Shooter
Right up there with the Bourne series
29
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
Dreamscape cinematography with intensely cerebral dialogue, what more could you ask of an indie flick?
30
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
The ending was lackluster, but the rest was great.
31
House of Sand and Fog (2003,  R)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
33
The Boondock Saints (1999,  R)
34
Click (2006,  PG-13)
35
Full Metal Jacket (1987,  R)
36
Death at a Funeral (2007,  R)
37
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Totally different from Charlie and the Chocolate Factory (which I believe is truer to the book) I loved Johnny Depp as Wonka, but Gene Wilder makes a great Willy Wonka in his own right.
38
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
39
The Last Samurai (2003,  R)
40
You Kill Me (2007,  R)
41
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
I have to say, I don't understand why so many people dislike or are uninterested in this movie. The story is unique while the characters familiar to suburban America, with a bit of an odd twist in Donnie's character. The performances left nothing to be desired. The events are often fantasy, or perhaps madness, but in the end it's open to interpretation, and it always provokes thought.
42
Traffic (2000,  R)
43
Requiem for a Dream (2000,  R)
44
Alpha Dog (2007,  R)
Alpha Dog
I have a love/hate relationship with this movie. It was so well done, and based on a true story, so I can't blame the writers for the way it ended.
45
Trainspotting (1996,  R)
46
Hair (1979,  PG)
47
True Romance (1993,  R)
48
Suicide Kings (1998,  R)
49
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
50
Identity (2003,  R)
51
Memento (2000,  R)
52
Being John Malkovich (1999,  R)
53
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
If you don't like this movie, I'm not sure we can be friends.
54
Kingdom of Heaven (2005,  R)
55
The Jacket (2005,  R)
56
Superman Returns (2006,  PG-13)
57
X-Men (2000,  PG-13)
58
Spun (2003,  R)
59
Pulp Fiction (1994,  R)
60
Super Troopers (2001,  R)
61
Office Space (1999,  R)
62
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
63
Dazed and Confused (1993,  R)
64
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Kaiser Soze!!!
65
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
classic
66
American History X (1998,  R)
67
Hoodwinked (2005,  PG)
68
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
So naughty, but so funny
69
A History of Violence (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments