My Favorite Movies


  susann20's Rating My Rating
1
Repulsion (1965,  Unrated)
Repulsion
Love it
2
Vanilla Sky (2001,  R)
Vanilla Sky
Fell in love with it years ago and still can't get over...
3
Bitter Moon (1992,  R)
Bitter Moon
It's just great.. what a piece of art!
4
Reconstruction (2004,  PG-13)
5
Vertigo (1958,  PG)
6
Chelsea Walls (2001,  R)
7
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) (2001,  R)
8
Stalker (1979,  Unrated)
9
Dogville (2003,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
11
A Life Less Ordinary (1997,  R)
12
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
13
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
14
The Aviator (2004,  PG-13)
15
Reprise (2006,  R)
16
Autumn in New York (2000,  PG-13)
17
Closer (2004,  R)
18
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
19
Hannibal (2001,  R)
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
Dying Young (1991,  R)
22
Magnolia (1999,  R)
23
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
24
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
25
Memento (2000,  R)
26
21 Grams (2003,  R)
27
Modigliani (2004,  R)
28
Love Actually (2003,  R)
29
Eyes Wide Shut (1999,  R)
30
Colour Me Kubrick (2007,  Unrated)
31
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
32
Gia (1997,  R)
33
The Hunger (1983,  R)
34
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
35
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
36
Psycho (1960,  R)
37
Dancer in the Dark (2000,  R)
38
Hackers (1995,  PG-13)
39
Beyond Borders (2003,  R)
40
Girl, Interrupted (1999,  R)
41
Casino (1995,  R)
42
Once Upon a Time in America (1984,  R)
43
Mulholland Drive (2001,  R)
44
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
45
American Beauty (1999,  R)
46
Hannibal Rising (2007,  R)
47
Reality Bites (1993,  PG-13)
48
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
49
The Others (2001,  PG-13)
50
Practical Magic (1998,  PG-13)
51
The Hours (2002,  PG-13)
52
Stage Beauty (2004,  R)
53
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
54
Pulp Fiction (1994,  R)
55
City of Angels (1998,  PG-13)
56
Mystic River (2003,  R)
57
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
58
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
59
Cube (1998,  R)
60
The Silence of the Lambs (1991,  R)
61
Chocolat (2000,  PG-13)
62
The Pianist (2002,  R)
63
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
64
Schindler's List (1993,  R)
65
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
66
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
67
The NeverEnding Story (1984,  PG)
68
Boys Don't Cry (1999,  R)
69
Atonement (2007,  R)
70
Rancid (2005,  R)
71
Manderlay (2006,  Unrated)
72
Mataharis (2007,  Unrated)
73
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
74
Fight Club (1999,  R)
75
Rosemary's Baby (1968,  R)
76
The Tenant (1976,  R)
77
Sin City (2005,  R)
78
The Craft (1996,  R)
79
RocknRolla (2008,  R)
80
Bad Timing (1980,  R)
Bad Timing
perfect

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments