Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Movies I Own
by
Caiti and
My Movies(action/drama)
by
Ian
WRITING JOB
by
prithviraj
Movies for 43t
by
Alexa
MOVIES I LIKE ;-)
by
Kerwin
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Suzy
Give list a short description
susansamson2004's Rating
My Rating
1
The Manchurian Candidate
(2004, R)
2
Virtuosity
(1995, R)
3
Fallen
(1997, R)
4
The Bone Collector
(1999, R)
5
Crimson Tide
(1995, R)
6
Troy
(2004, R)
7
Meet Joe Black
(1998, PG-13)
8
Interview with the Vampire
(1994, R)
9
Waterworld
(1995, PG-13)
10
The Godfather
(1972, R)
11
The Godfather, Part II
(1974, R)
12
Scarface
(1983, R)
13
The Devil's Advocate
(1997, R)
14
Face/Off
(1997, R)
15
8MM
(1999, R)
16
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
(2000, PG-13)
17
City of Angels
(1998, PG-13)
18
The Green Mile
(1999, R)
19
Sleepless in Seattle
(1993, PG)
20
Apollo 13
(1995, PG)
21
Saving Private Ryan
(1998, R)
22
You've Got Mail
(1998, PG)
23
Forrest Gump
(1994, PG-13)
24
The Postman
(1997, R)
25
Dances With Wolves
(1990, PG-13)
26
Robin Hood: Prince of Thieves
(1991, PG-13)
27
The Bodyguard
(1992, R)
28
Message in a Bottle
(1999, PG-13)
29
Dragonfly
(2002, PG-13)
30
The Guardian
(2006, PG-13)
31
Wyatt Earp
(1994, PG-13)
32
The Untouchables
(1987, R)
33
Unbreakable
(2000, PG-13)
34
Armageddon
(1998, PG-13)
35
Death Becomes Her
(1992, PG-13)
36
The Whole Nine Yards
(2000, R)
37
The Sixth Sense
(1999, PG-13)
38
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
(1995, R)
39
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
(1995, R)
40
The Last Boy Scout
(1991, R)
41
Mercury Rising
(1998, R)
42
The Whole Ten Yards
(2003, PG-13)
43
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
44
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
45
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
46
Girl, Interrupted
(1999, R)
47
Mr. & Mrs. Smith
(2005, PG-13)
48
Beowulf (2007)
(2007, PG-13)
49
Gia
(1998, R)
50
Original Sin
(2001, R)
51
Little Women
(1994, PG)
52
Bram Stoker's Dracula
(1992, R)
53
Reality Bites
(1994, PG-13)
54
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
55
Chocolat
(2000, PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
57
The Astronaut's Wife
(1999, R)
58
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
59
Sleepy Hollow
(1999, R)
60
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)