Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Top 150 Movies
by
Kieran
New Myspace List
by
Julia
Seen of-
1001 movies you must see before you...
by
Ross
List#1
by
Talaat
The Top Films of 1999
by
Charles
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Suspicious
Suspicious120898832's Rating
My Rating
1
Fight Club
(1999, R)
2
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
(1992, NC-17)
3
August Underground
(2001, Unrated)
4
Saw
(2004, R)
5
Saw II
(2005, R)
6
Saw III
(2006, R)
7
The Texas Chainsaw Massacre
(1974, R)
8
The Texas Chainsaw Massacre
(2003, R)
9
The Changeling
(1980, R)
10
Sleepaway Camp
(1983, R)
11
The Goonies
(1985, PG)
12
Troll
(1986, PG-13)
13
Troll 2
(1990, PG-13)
14
April Fool's Day
(1986, R)
15
Feast
(2005, R)
16
Feed
(2005, Unrated)
17
The Heart Is Deceitful Above All Things
(2006, R)
18
X: The Man with the X-Ray Eyes
(1963, Unrated)
19
Q
(1982, R)
20
King Kong vs. Godzilla
(1963, Unrated)
21
Street Trash
(1987, Unrated)
22
The Stuff
(1985, R)
23
Killer Klowns from Outer Space
(1988, PG-13)
24
I Spit on Your Grave (Day of the Woman)
(1978, R)
25
Cannibal Holocaust
(1979, NC-17)
26
Night of the Living Dead
(1968, Unrated)
27
Dawn of the Dead
(1979, R)
28
Dawn of the Dead
(2004, R)
29
Day of the Dead (1985)
(1985, Unrated)
30
Fahrenheit 9/11
(2004, R)
31
Sicko
(2007, PG-13)
32
Bowling for Columbine
(2002, R)
33
The Watcher in the Woods
(1981, PG)
34
Unprecedented: The 2000 Presidential Election
(2002, Unrated)
35
Unconstitutional - The War On Our Civil Liberties
(, Unrated)
36
Uncovered: The Whole Truth About the War In Iraq
(2003, R)
37
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara
(2003, PG-13)
38
No End in Sight
(2007, Unrated)
39
A Clockwork Orange
(1971, R)
40
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
41
300
(2007, R)
42
28 Days Later
(2003, R)
43
Alien
(1979, R)
44
Aliens
(1986, R)
45
American Psycho
(2000, R)
46
Batman Begins
(2005, PG-13)
47
Pervert
(2005, Unrated)
48
Evil Aliens
(2005, Unrated)
49
UNDEAD
(2003, NC-17)
50
Dead Birds
(2004, R)
51
Bad Taste
(1988, Unrated)
52
Black Sheep (2006)
(2006, Unrated)
53
Frontière(s) (Frontier(s))
(2007, NC-17)
54
Audition (Ôdishon)
(1999, R)
55
Hard Candy
(2006, R)
56
Live Free or Die Hard
(2007, PG-13)
57
Teeth
(2007, R)
58
Last Man Standing
(1996, R)
59
Léon (The Professional)
(1994, R)
60
The Doom Generation (1995)
(1995, R)
<