My Favorite Movies
| SuzieQt68's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
|
| 2 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
|
| 3 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 4 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
|
| 5 |
Guys and Dolls (1955, Unrated) |
|
|
| 6 |
Anchors Aweigh (1945, Unrated) |
|
|
| 7 |
Patch Adams (1998, PG-13) |
|
|
| 8 |
The World According to Garp (1982, R) |
|
|
| 9 |
Oliver! (1968, G) |
|
|
| 10 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 11 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
|
| 12 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
|
| 13 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
|
| 14 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
|
| 15 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
|
| 16 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
|
| 17 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
|
| 18 |
One Hour Photo (2001, R) |
|
|
| 19 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
|
| 20 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
|
| 21 |
Hook (1991, PG) |
|
|
| 22 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
|
| 23 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 24 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
|
| 25 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
|
| 26 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
|
| 27 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
|
| 28 |
Hair (1979, PG) |
|
|
| 29 |
Gentlemen Prefer Blondes (1953, Unrated) |
|
|
| 30 |
Dumbo (1941, G) |
|
|
| 31 |
Hercules (1997) (1997, G) |
|
|
| 32 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 33 |
The Pirate Movie (1982, PG) |
|


