My Favorite Movies


  1. svmainus
  2. SV

Give list a short description

  svmainus's Rating My Rating
1
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
No finer film was ever made.
2
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally
One of my all time faves..performances grand - New York never looked better, and the scrumptious soundtrack by a very young Harry Connick Jr.
3
Arthur (1981,  PG)
Arthur
Gosh I loved Dudly. This movie makes me belly laugh all these years later.
4
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
I can't watch when she is crying "cat cat - come back cat" in the end. (so happy cat came back) LOVE this movie (oh to look like HER)
5
Annie Hall (1977,  PG)
Annie Hall
A sentimental favorite of mine and arguably my favorite Woody Allen movie. I'll move it down a few notches now and then, but every time I've seen it (and I own it) over the last 30 years when it's over I say to myself, "that's my favorite by far". Just a wonderful look at love and relationships.
6
Gypsy (1962,  Unrated)
Gypsy
My favorite musical and one of my favorite top ten movies of all time. "Look at me Mama, I'm pretty! You have a pretty girl Mama"
7
Rocky (1976,  PG)
Rocky
One of my all time favorite movies (just this one - not the other rockys)
8
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
Coal Miner's Daughter
Best Autobiography done in my opinion - until Capote came along this year - this is a grand movie.
9
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
Over 30 years and it's fresh as the day it first played. Wonderful movie.
10
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
The Long, Hot Summer
So you have Paul Neuman in a tee-shirt thru most of the movie, all sweaty and stuff..wonderful performance too! lol What more could a gal ask. I loveeeeee this ol' movie
11
The Quiet Man (1952,  Unrated)
The Quiet Man
He (and only he) can drag me around by the hair through the streets of Galway any day (swoons) I visited Galway where this was filmed - just beautiful.
12
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
The Fabulous Baker Boys
This film is the best of everything. I love (and have always loved) both of the Bridges brothers..but this was a best of for both. It's a beautiful thing this movie, with a wonderful script and story, great music and shining performances by Beau, Jeff and Michelle Pfeiffer. You will like all 3 of these characters and heart-ache along with each of them, and root for them as well because they are so real. I highly recommend.
13
All That Jazz (1979,  R)
All That Jazz
In the late 70s they might have been watching Saturday Night Fever down town - but UP town "All That Jazz" was what they were standing in line to see. Definitely a 70s film but still bold and risque even by today's standards. Written and directed and choreographed by Bob Fosse - loosely based (or not so loosely)upon his own life. Roy Scheider is just remarkable in this role unlike anything else he has ever done. A favorite of mine then and still today. Trippy and artistically beautiful and just sublime perfection in every way.
14
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Burton & Depp are always best together.
15
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
This is an AMAZING movie - and Tim Burton directs at his very best. Albert Finney should have had an Oscar and Tim Burton should have as well. This movie was wrongfully overlooked and virtually un-noticed at the Oscars in 2004 with the exception of the hauntingly beautiful score. The story takes you on many adventures through the story telling of Albert Finney to his son, wife, friends and family and anyone that will listen. It's all about the relationship between the father (Finney) and the son (Billy Crudup) and his quest to know who is father really is before his father dies. Tim Burton fans will know to watch for symbolism and many little truths to be found throughout the film. Great supporting cast as well - Danny DeVito is a HOOT in this. It's one I own and every father and son should watch together. This movie is just BEAUTIFUL.
16
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
Sweet and Lowdown
I am a Woody Allen fan - but I'm also a big Sean Penn fan - I've seen all he's done - and all he's done been good - but this is my favorite role of his thus far. He fully embraces this larger than life character that could have come off cartoonish and made him not only believably real to the audience, but offers great insight to the characters persona. He plays a jazz musician and accordingly the music in this film is a treat in itself. This is a movie I know I'll watch over and over again. NOTE this character was based loosely on the jazz musician Django Rhinehardt
17
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
She should have never fixed that nose! But? never the less - nobody puts baby in the corner. This movie is still HOT after nearly 20 yrs.
18
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
One of my favorite of Hitchcocks. James Stewart a little out of his norm in this role and he does a beautiful job.
19
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
I've loved this totally enchanting movie my entire life. The captain can come through my window any ol night.
20
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Johnny Depp steals (almost) the show here. The final scene in this movie is one of my all time fave final scenes. This movie has Antonio - Johnny AND a great hot soundtrack. Scrumptious and Hot Hot Hot.
21
Funny Girl (1968,  G)
Funny Girl
Ohhh yes...back when I really did love Babs..she was still a funny girl back then.
22
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
The Talented Mr. Ripley
A wonderful movie with a wonderful soundtrack. I was surprised how much I loved this movie. It's one I'd like to add to my collection. Must see for Jazz lovers
23
Cabaret (1972,  PG)
Cabaret
Best Liza film eva!
24
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
I don't care how many times I've watched this! I love it. Oops phone is ringing (heh another angel got it's wings)
25
Sleeping Beauty (1959,  G)
Sleeping Beauty
My fave as a child - my fave NOW.
26
Youth Without Youth (2007,  R)
Youth Without Youth
Sorry - what should have been interesting is dull as dishwater and one of Mr. Coppala's that I really didn't enjoy. Too sedately presented and it's attempt at fragmented philosophy & theoretical hyposthesis falls flat & frivilous in the end.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments