My Favorite Movies


  1. swansong4araven
  2. †Freddi Filt...

Give list a short description

  swansong4araven's Rating My Rating
1
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
2
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
3
Legend (1985,  PG)
Click to Rate
4
White Zombie (1932,  Unrated)
Click to Rate
5
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
6
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
7
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
8
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
9
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
Click to Rate
10
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
Click to Rate
11
The Video Dead (1987,  R)
Click to Rate
12
Female Trouble (1974,  R)
Click to Rate
13
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Click to Rate
14
The Omen (1976,  R)
Click to Rate
15
The Last Unicorn (1982,  G)
Click to Rate
16
Tenebre, (Unsane) (1987,  Unrated)
Click to Rate
17
Ta Paidia tou Diavolou (Island of Death)(Psychic Killer 2)(Cruel Destination) (1975,  Unrated)
Click to Rate
18
Irreversible (2002,  Unrated)
Irreversible 5.0 Stars
The more I watch this film, the more I fall in love with it. I know that will sound strange because there was a ten minute rape scene, but I fell in love with the story and the relationship each character had for one another. It's a very dark, moody, and disturbing film and if you get disturbed by rape and ultra violent crap don't watch this film. Otherwise I encourage everyone to see it! Bellucci deserves an Oscar already!
Click to Rate
19
Disco Pigs (2003,  Unrated)
Click to Rate
20
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) (1968,  Unrated)
Click to Rate
21
I, Zombie (1999,  Unrated)
Click to Rate
22
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
Click to Rate
23
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
24
Opera (1987,  Unrated)
Click to Rate
25
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
26
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
27
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
Click to Rate
28
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
29
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
Click to Rate
30
Unico: Mahô no shima e (Unico: In the Magic Island) (1983,  PG)
Click to Rate
31
Unico: Kuroi kumo to shiroi hane (Unico: Black Cloud White Feather) (1989,  Unrated)
Click to Rate
32
Unico (The Fantastic Adventures of Unico) (1981,  Unrated)
Click to Rate
33
A Blade in the Dark (1983,  R)
Click to Rate
34
The New York Ripper (1982,  Unrated)
Click to Rate
35
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
Click to Rate
36
Nosferatu the Vampyre (Nosferatu: Phantom der Nacht) (1979,  PG)
Click to Rate
37
The Phantom of the Opera (1989,  R)
Click to Rate
38
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
39
The Return of the Living Dead (1985,  R)
Click to Rate
40
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
Click to Rate
41
Fright Night (1985,  R)
Click to Rate
42
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
43
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980,  R)
Click to Rate
44
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
45
Beyond Re-Animator (2003,  R)
Click to Rate
46
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
Click to Rate
47
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
48
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
49
Army of Darkness (1993,  R)
Click to Rate
50
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
Click to Rate
51
Mosura (Mothra) (1961,  G)
Click to Rate
52
Mosura 2: Kaitei kessan (Rebirth of Mothra II) (1997,  Unrated)