Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SweetbutSassy1670078's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
2
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
3
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
4
Fools Rush In (1996,  PG-13)
Click to Rate
5
Rumor Has It (2005,  PG-13)
Click to Rate
6
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
7
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
8
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
9
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
11
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
12
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
13
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
14
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
15
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
16
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
17
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
18
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
23
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
24
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
25
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
26
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
27
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
28
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
29
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
33
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
34
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
36
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
37
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
38
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
39
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
40
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
41
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Click to Rate
42
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
43
Clambake (1967,  Unrated)
Click to Rate
44
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
Click to Rate
45
Kissin' Cousins (1964,  Unrated)
Click to Rate
46
Live a Little, Love a Little (1968,  PG)
Click to Rate
47
Change of Habit (1969,  G)
Click to Rate
48
Frankie and Johnny (1966) (1966,  Unrated)
Click to Rate
49
Elvis (Elvis the Movie) (1979,  Unrated)
Click to Rate
50
Elvis: Memories of the King (2007,  Unrated)
Click to Rate
51
Elvis: The Birth of Rock N' Roll (2004,  Unrated)
Click to Rate
52
Elvis: Rare Moments with the King (2003,  Unrated)
Click to Rate
53
Follow That Dream (1962,  Unrated)
Click to Rate
54
Girl Happy (1965,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments