Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sweetiey1986's Rating My Rating
1
Desperado (1995,  R)
Desperado 5.0 Stars
Loved it!! First time I watched a Rodriguez movie, and now I almost have all of them!!
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
I loved this one!! It's faaaaaar better than the second one!
Click to Rate
3
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 5.0 Stars
Can't wait to buy the DVD!! Channing really amazed me with his dance skills!! LOVED IT!!
Click to Rate
4
Honey (2003,  PG-13)
Honey 5.0 Stars
Really, if you're watching this movie you just wanna go dancing too!! It's a good thing you can learn some steps from the movie by watching the extras on the DVD!
Click to Rate
5
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 5.0 Stars
Some nice oneliners in this movie!!
Click to Rate
6
The Very Thought of You (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) (1999,  R)
Click to Rate
7
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
Click to Rate
8
A Man Apart (2003,  R)
Click to Rate
9
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico 5.0 Stars
Offcourse this Rodriguez movie is one of my favorites too!! There's a hilarious oneliner in this movie from Johnny: "Are you a MexiCan or a MexiCan't" hahahahha
Click to Rate
10
The Legend of Zorro (2005,  PG)
Click to Rate
11
Running Scared (2006,  R)
Running Scared 5.0 Stars
Recently bought the movie and have watched it three times this week! GOOD MOVIE!
Click to Rate
12
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
13
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
15
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance 5.0 Stars
Loved this one!!
Click to Rate
16
She's All That (1999,  PG-13)
Click to Rate
17
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Click to Rate
18
Imagining Argentina (2004,  R)
Imagining Argentina 4.5 Stars
This movie really moved me.....Especially the scene where Cecilia (Emma Thompson) has to point out the guy that will rape her daughter...unbelievable
Click to Rate
19
Juanes: El Diario de Juanes (2003,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments