My Favorite Movies


  sweetkibibi's Rating My Rating
1
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
La Science des Rêves (The Science of Sleep)
Adorable, fantastic combination of a dream and real life! it's a story for dreamers from a dreamer. I loved the way it was directed and acted. Everything in this movie has a touch of unusual. This is a movie I didn't want to tell others about, 'cause I wanted to keep it only for myself!
2
The Addiction (1995,  R)
The Addiction
Lili Taylor and her hypnotizing voice, incredibly done scenes, good soudtrack, and every aspect of art work inside another great art work... I have to see it again and to absorb every second of it. I'm amazed...

Most of the people compare it with drug addiction, but I didn't get it that way. I see it as a great metaphore for a rotten world we live in today. Vampire seems to me as a symbol for a great turst of every single man, greed that is in all of us. The vampire is feeding on other humans, and therefore makes a circle that is going on forever. It's a greatest sin to kill, but the biggest punishment is to live forever.
3
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
Loved all those movie scenes from old movies. Very inspiring dialogs, but there are a lot of sick brother-sister relationship scenes. Still I think it's a wonderfull film.
4
Possible Worlds (2000,  Unrated)
Possible Worlds
I suppose the reason for not being credited is a mistake with mic that is always in the scene throughout the whole movie. It's about 2 worlds - one possibility! Very twisted crime story with a lot of beautifuly written dialogs. Tilda Swinton makes this movie a lot stronger, and I think that this one should have got a lot more credits because it's really special.
A masterpiece by Robert Lepage that everyone should take a look at!
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Amelie! This is perfection! It's so strong and so beautiful! Green-Red combination visualy lights up the positive feeling when you're watching this movie and the soundtrack is more then beautiful. I just can't find any flawe!
6
Pi (1998,  R)
Pi
All the answers about the world, sybolism of numbers and all the secrets of Universum, you'll find in this movie. It will really make you to think about a lot of stuff. There is not a big difference between mad man and a genious, and this film proves it. It's misterious and very cleaver!
7
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
This movie is absolutely wonderful! A perfect story about angels, life, death, emotions... Wim Wenders has once again made a visualy and full of very deep dialogs movie that will hypnotize you!
This is a MUST SEE for sure!!
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
A masterpiece...
9
Alphaville (1965,  Unrated)
Alphaville
Such a good movie! I think this movie was meant to be for the future public! It is the most bizarre romantic movie, but without any emotions. It's at the same time an SF movie, a thriller and romance. Above all it has a lot of dialogs that will make you think about the present world!
''Alpha 60: What is your religion?
Lemmy Caution: I believe in the inspirations of conscience.''
10
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
The script is so brilliant! It follows three different times and yet finds the great connection between all of them. This movie is one of the greatest things I ever saw!
11
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
Immortel (ad vitam) (Immortal)
Absolutly perfect! One of the best animated films I ever saw. It has very interesting scenario that is conected to egyptian mythology.
12
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
If you're into philosophy of life and secrets of a dream then you should defenetely see this one! I think it's a beautiful animated movie and I'm sure I'll watch it again and again...
13
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain
You may find it odd and confusing but you can't tell it's not one of the best movies from Darren Aranofsky!
14
Cat People (1982,  R)
Cat People
I absolutely love it! !!!
15
The Shining (1980,  R)
The Shining
Some scenes you'll dream for the next few years! Sceary and with absolutely perfect acting!
16
Persona (1966,  Unrated)
Persona
It has a unique atmosphere, and it is one very special movie. I've never seen such a strong acting and it left me totaly puzzled. Story is in one way similar to later Lynch's film Mullholand Dr. I definitely have to see it once again.
17
My Fair Lady (1964,  G)
My Fair Lady
I adore this movie! It's a musical comedie that became cult movie. Audrey Hepburn is fantastic actresses and her ability to change her accent in this movie is above perfect.
18
Constantine (2005,  R)
19
The Third Man (1949,  Unrated)
The Third Man
It is more then perfect! Great story, superb acting and stunning photography!
20
Closer (2004,  R)
Closer
This movie is something special. It is not another stupid romantic movie. Realtions between people are done perfectly.
21
Quills (2000,  R)
Quills
Wow!!!!
What a movie! This is sooo good!
Yes it has perverse dialogs,
hard scenes, but also it has a lot of comic and drama! This is one perfect mixture of every genre,but with great depth! I loved it!
22
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God)
very good directed! It has a special atmosphere it just makes you look it over and over again!
23
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire)
What a wonderful movie! It's a romantic story about older guy falling in love with 18 year old maid, but masked in Bunnuel's fantastic symbolism. There are so many perfectly done scenes and roles that leaves you with a feeling you've just watched a masterpiece! That's the feeling I get everytime I watch one of his movies. He is a genius! I recommend this movie to everyone...
24
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
25
New York, New York (1977,  PG)
New York, New York
A musicle, the best one
26
The 39 Steps (1935,  PG)
27
Secretary (2002,  R)
Secretary
Totally crazy story about sexual fantasies, traumas and an odd couple! a must see!
28
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)
Shutter (They Are Around Us)
If you like Asian movies and if you are a horror flick lover then this movie is a MUST for you! I liked the story very much and also visual effects are not bad at all.
29
Double Vision (2002,  R)
Double Vision
Strange thriller-horror. Nice simbosis of two different worlds
30
Garden State (2004,  R)
Garden State
Full of quality dialogs, and good scenes.
I recomend it!
31
Jump Tomorrow (Life: A User's Manual) (2001,  PG)
Jump Tomorrow (Life: A User's Manual)
If you wanted to rate this movie and just couldn't find it here, well I'm the one you should thank that it's in the flixter's data base!! hehehe :))) Well, I'm soo glad they've adopted my sugestion 'cause this is one fantastic movie!! It's a comedy that has a mixture of few nationalities and a wonderful and unusual story with actors who are not that famous but still great! I say- Go watch it immidiately!
32
Before Sunrise (1995,  R)
Before Sunrise
This is a movie with very romantic plot but in the same time with a lot of dialogs that are connected to different points of view of many thematics about a lot of stufft , from feminizm to scepticizm. Everyone should look at it and I guarantee that everyone will like it!
33
It's All Gone Pete Tong (2004,  R)
It's All Gone Pete Tong
This is the biggest media manipulation ever made! I love it!!
34
My Life Without Me (2003,  R)
My Life Without Me
This is one of the best dramas I've seen lately
35
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
sick, weird, odd, vulgar, agressive, complex, mind twister... Watch it!
36
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
I am very much engaged to this movie. I think it's the best work of Luc Besson, and a movie that will always stay in your mind. It's for all those people who have that feeling of not belonging in this world. Maybe you'll find the soundtrack a little bit funny at the begining but don't let it affect your complete impression!
37
Henry & June (1990,  NC-17)
Henry & June
It is so boemic, erotic, poetic.
No words to decribe it. A Muse for everyone...
38
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
Blowup (Blow-Up) (Blow Up)
Ok, I have to admit that first time I saw it a few years ago, I thought it's incredibly boring. But, after I've learnd a bit more about movies, art, and started to look films differently, I realised that this movie is a huge and one of the greatest critics of art and society in general! It is absolutely perfect, but very complex too...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments