My Favorite Movies


  SweetyTerrorxXx's Rating My Rating
1
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
Simply the BEST movie EVER!

Thanks to so many elements, among which the best actor ever, the great Bruce Willis.

This movie inspired so many movies since, like Speed, or Under Siege (and 2), Don't Die Too Hard...
It gave a lot of codes to the genre.
We can see a lot of references to it in so much movies.

A lot of good fights. Especially the one against Karl, the blond guy. The fight with the chains where he's mad cause McClane killed his bro earlier is very good. So many times imitated.

The shootings through the table or in the windows are very good ideas, changing of so many very classical gun fights seen before, making them be funnier. Originality is always good in movies. And as so many movies have been done till yet, it's a luxury now.

Dialogues are very funny sometimes, and well written anyways.
Some characters are very likeable (John McClane of course, but also the nice and funny Sgt Al Powell) and some others very unpleasant (Hans Gruber, Karl, but also the guy flirting with Holly McClane, Richard, who isn't 1 of the terrorist, but clearly a person we should avoid. He's as annoying as this also in Die Harder.) So, this makes a good sauce, some very good interactions between them.

A very good idea also to have chosen this tower as main set.
The sequels are good (even excellent for Die hard with a Vengeance) but under. For example cause missing a set like this. Some kind of closed door movie's set.

The end is a very big climax. It's so good, pleasant, brilliant...

Of course, perfection doesn't exist, but I don't see what could be changed to make this film be better, sincerely. No matter if some seconds aren't excellent, it can't in any way spoil anything, as there are more than 2 amazingly wonderful hours in this movie.

Nominated for 4 Oscars, it's a shame that it didn't win any.
Also that it didn't win any nominations for the main Oscars.

Thanks everybody, neither Richard Gere, nor Don Johnson have had the role of John McClane. I can't imagine even in nightmares the movie with them instead of Bruce Willis.
Otherways, even if I really like Richard Dean Anderson (mainly in McGyver's role), I can't imagine him neither in the role, so...

I have this movie in video tape. A friend who had it in double gave me this that he recorded on TV, in 1993. Although it's far to be the most expansive, it's clearly the best gift ever made to me, or near.
I saw a lot of thousands movies since, some really are masterpieces, but no one has the level of quality, of perfection in every detail, of creativity, inventivity of the 1st Die Hard.

I sadly, don't have anymore video recorder (it's awful, considering the 400 videos I own, of which all my favs, but, it's not that expansive, so, I should buy a new one), so, I bought it a short time ago on DVD, but still didn't watch it. So, not since years, and writing this made me wanna watch it again so hard, so, I must do it now, so, I'm almost over.
;)
Yeah, I know, I was a bit telling my life, and it doesn't interess anyone, but, anyways...

If you haven't seen it, it's a wrong that you should quickly repair.
If you haven't like it, it's even a crime that you should quickly confess.
2
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
1 of my 10
Probably the movie I watched the most
3
Willow (1988,  PG)
Willow
1 of my fav. childhood's movies.
A great heroïc fantasy, full of adventure, action, magic, touching moments...
A wonderful kind of fairy tale.
4
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Simply a masterpiece
5
Enemy at the Gates (2001,  R)
Enemy at the Gates
1 of my top 10!
A masterpiece!
I so wanna a VG adaptation...
6
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
1 of my favs too
Adventure, heroïc fantasy, medieval... all these words make me dream
7
Troy (2004,  R)
Troy
1 of my favs
Gret Brad, as usual
So many action, beautiful sets, great true story, a bit romanced
8
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
One of the best Spielberg; maybe THE best.
Great movie!
9
28 Weeks Later... (2007,  R)
28 Weeks Later...
Wooow!
Respect!
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
A masterpiece!
1 of my 10 fav on thousands
11
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
A wonderful mix between a cartoon & a real people movie.
I just love it!
12
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
A revolution, in all points of view
13
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The best Indiana!
Sean as daddy Henry Jones Sr is excellent.
Sad that he didn't want to turn back in his carreer to play it again in the 4th.
Most sad that he stopped his amazingly rich carreer.
Sir Sean Connery, we love u!
14
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur
A great epic movie, like I love them.
Beautiful lanscapes, making me want to walk and live in those countries, empty of any modern civilisation stuff.
15
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
Very good 3d part of a great series.
I just love Blade, the half-vampire, half-human. It's an excellent character.
Excellent also to have introduced the beautiful Jessica Biel in it.
Sad that a 4th with Wesley Snipes isn't planned.
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I love Ewoooooks
17
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
I just loooove this comedy, seen 5-6 times.
I'd like to see it again and again.
Sooo funny!
1 of the best Robin Williams' performances.
Fun also to see James Bond as the "bad" guy.
So touching by moments, that I cry.
18
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Simply a masterpiece!
Batman begins was already a great surprise, but with this one, we passed a cap, definitely.
19
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
The best of the series, after the 1st
20
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
Wooow!
The shock!
A masterpiece of the genre.
In the family of Texas chainsaw in a way.
21
The Bear (1989,  PG)
The Bear
A beautifuly touching story, following that poor orphan bear.
Made me cry a few times, for example when its mom die, at the very beginning.
It isn't 1 of the movies where animals talk, and there are only a few dialogues between humans, but it's all but annoying anyways.
A lot of the movie just follow that baby bear, meeting an adult male, and wanting him to replace its mom.
So cute and moving, and funny by moments...

Tchéky Karyo is a very good choice for 1 of the roles.

Jean-Jacques Annaud is definitely a greaaat director.
22
Desperado (1995,  R)
Desperado
Waw, waw, waw!
A beautiful, wonderful movie, with great action, and good music.
Robert Rodriguez, Antonio Banderas and Salma Hayek revelations. Without forgeting Cheech Marin & Danny Trejo & Steve Buscemi.

Comments (5)


Post a comment

Recent Comments

  1. bon21jovi
    bon21jovi posted 342 days ago

    Good list,though I dissagree with some films like Robin Hood...I also hate war movies such as "Saving Private Ryan" and "Enemy at the gates"...Also Robin Williams can't make me laugh in any of his films,I prefer Carrey and Sandler for commedies...Die Hard,The hills have eyes,Troy and the dark knight are all masterpieces...I'd pick The two towers instead of return of the king and Blade 2 instead of Trinity!That's all by my point of view!

  2. Goldfish81
    Goldfish81 posted 319 days ago

    1. Die Hard & 3 are great movies, although I prefer Live Free Die Hard. Hot chicks and some humorous dialogue add to the fun of blowing stuff up. I cannot stand Kevin Costner, but as far as Robin Hood movies go Prince of Thieves was ok. Willow and ET are outstanding. Love them! Val Kilmer is priceless. And who doesn't love ET? Braveheart & Saving Private Ryan are both brilliant, but hard for me to watch. Too many tears. Enemy at the Gates and Troy were ok, but not faves of mine. I thought 28 days was much better than 28 Weeks, but both were interesting. Love Roger Rabbit and The Matrix. Didn't see King Arthur. The Last Crusade is my fave Indiana Jones film. So no argument there. Like Blade and Blade 2 much better than Trinity, but I know most boys appreciate the addition of the lovely Jessica Biel. Desperado is great, I prefer Once Upon a Time in Mexico. Return of the Jedi, Ewoks, Great. :) Never seen The Bear or Hills Have Eyes. The Dark Knight terrific. Doubtfire ok.

  3. SweetyTerrorxXx
    SweetyTerrorxXx posted 317 days ago

    Please people, comment!

  4. KevinTheMovieManiac
    KevinTheMovieManiac posted 283 days ago

    good list,but I didnt care for King arthur :(

  5. millhouse9
    millhouse9 posted 240 days ago

    good list!
    some of these i have yet to see so i better get watching!
    however the ones i have seen i did not think they were fav film material, then again this is your list not mine :P