Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  swhyman's Rating My Rating
1
Jim Henson's The Storyteller - Greek Myths (1997,  Unrated)
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
3
Glory (1989,  R)
Glory
The most powerful scene that I have ever seen occurs near the end of the movie
4
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
5
Batman (1989,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Fellowship of the Ring is the best of the trilogy
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Dark Crystal (1982,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
13
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
14
Batman Forever (1995,  PG-13)
Batman Forever
Best batmobile. Antagonist fortress far too implausible.
15
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
Ending was weak, penguin army was too implausible
16
Batman & Robin (1997,  PG-13)
Batman & Robin
In case Clooney should ever read this,;-) I think he could have been the best batman. The movie had two major flaws which doomed it. It had gay choreographed fight scenes and the worst batmobile.
17
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Batmobile was too boxy, worst soundtrack.
18
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
19
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
20
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
21
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
22
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
23
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
24
Star Trek Generations (1994,  PG)
25
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
26
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
27
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
28
The Great Race (1965,  Unrated)
29
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
Could not get past John Lithgow's exaggerated behavior, so I did not see the whole movie.
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
They all are so alike, can't tell them apart
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
35
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
36
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
37
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
38
Young Frankenstein (1974,  PG)
39
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
40
Bambi (1942,  G)
41
Bambi II (2006,  Unrated)
42
Time Bandits (1981,  PG)
43
The Yearling (1946,  G)
44
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
45
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) (1997,  R)
46
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
47
She's Having a Baby (1988,  PG-13)
48
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
49
Raising Arizona (1987,  PG-13)
50
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
51
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
52
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
53
The Green Mile (1999,  R)
54
Fantasia (1940,  G)
55
Fantasia 2000 (2000,  G)
56
Citizen Kane (1941,  PG)
57
Chicken Little (2005,  G)
58
Clerks II (2006,  R)
59
Clerks (1994,  R)
60
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
I liked the premise and feel but the antagonist's motivations was implausible
61
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
62
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
63
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003,  PG)
64
Patton (1970,  PG)
65
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
66
Cool Runnings (1993,  PG)
67
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
68
Fast Food Nation (2006,  R)
69
Reign of Fire (2002,  PG-13)
70
Gandhi (1982,  PG)
71
Escanaba in da Moonlight (2000,  PG-13)
72
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
73
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
74
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
75
Pirates of the Caribbean 4 (2012,  Unrated)
76
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
77
Ghost (1990,  R)
78
Blackbeard's Ghost (1968,  G)
79
Finding Nemo (2003,  G)
80
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
81
Gremlins (1984,  PG)
82
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
83
Happy Feet (2006,  PG)
84
The Haunted Mansion (2003,  PG)
85
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
86
The Village (2004,  PG-13)
87
The Incredibles (2004,  PG)
88
The Wizard of Oz (1939,  G)
89
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
90
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
91
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
92
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
93
The In-Laws (1979,  PG)
94
Interview with the Vampire (1994,  R)
95
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
96
James and the Giant Peach (1996,  PG)
97
A Bug's Life (1998,  G)
98
Lady and the Tramp (1955,  G)
99
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
100
Amadeus (1984,  R)
101
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
102
Sleepy Hollow (1999,  R)
103
The Legend of Sleepy Hollow (1999,  PG)
104
The Legend of Sleepy Hollow (1980,  Unrated)
105
Mad Monster Party (1967,  Unrated)
106
Monsters, Inc. (2001,  G)
107
Shrek 2 (2004,  PG)
108
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
109
Shrek (2001,  PG)
110
Shrek the Halls (2007,  G)
111
Shrek 4-D (Shrek 3-D) (2003,  Unrated)
112
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
113
Braveheart (1995,  R)
114
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
Midway (The Battle of Midway)
There where four Japanese carriers, three on fire. Japanese pilots return to the only carrier left, they see the others on fire and are surprised. So they must have had their eyes closed when they landed on the carrier?
115
Poltergeist (1982,  PG)
116
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
117
Poltergeist III (1988,  PG-13)
118
The Muppet Movie (1979,  G)
119
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie (2002,  PG)
120
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
121
Muppets From Space (1999,  G)
122
The Muppets' Wizard of Oz (2005,  Unrated)
123
Spaceballs (1987,  PG)
124
Apollo 13 (1995,  PG)
125
Powder (1995,  PG-13)
126
Toy Story (1995,  G)
127
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
128
Toy Story 2 (1999,  G)
129
Back to the Future (1985,  PG)
130
Back to the Future Part II (1989,  PG)
131
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III
I am almost sure I watched it.
132
The Return of the Living Dead (1985,  R)
133
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
134
Return of the Living Dead 3 (1993,  R)
135
Return of the Living Dead: Necropolis (2005,  R)
136
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave (2005,  R)
137
Schindler's List (1993,  R)
138
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
The Gods Must Be Crazy
Intellectual humor and slapstick in same movie.
139
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
The Gods Must Be Crazy II
I think I watched this. I really liked the first one, so . . .
140
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
141
Secondhand Lions (2003,  PG)
Secondhand Lions
Dumb movie. Title is derived from a minor and pointless event in the movie.
142
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
Escape to Witch Mountain
Been so long but I think I did not like it, but watched the sequel, I was a stupid kid
143
Return from Witch Mountain (1978,  G)
144
Escape to Witch Mountain (1995,  Unrated)
Escape to Witch Mountain
What the hell? it was resurrected 17 years later?
145
Beyond Witch Mountain (1982,  Unrated)
146
Race to Witch Mountain (2009,  PG)
147
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Weak story.
148
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
149
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
150
Vampira (Old Dracula) (1974,  PG)
Vampira (Old Dracula)
Made me sick, not funny, too much sex, urbanism and blood to be paired with Young Frankenstein
151
Mary Poppins (1964,  G)
152
Brazil (1985,  R)
Brazil
not funny and depressing
153
Old Yeller (1957,  G)
154
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
155
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Long and slow, too much hype
156
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children)
Mental trouble seeps from this movie.
157
Grey Knight (Ghost Brigade) (The Killing Box) (1993,  R)
Grey Knight (Ghost Brigade) (The Killing Box)
I was an extra in this movie. Story was muddled and special effect did not exist.
158
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
159
Gettysburg (1993,  PG)
Gettysburg
Poor attempt to rip off "Glory". Worst part was the music, very repetitive and way too loud.
160
The Sound of Music (1965,  G)
161
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
Planet of the Apes
The twist at the end did not make sense
162
Planet of the Apes (1968,  PG)
Planet of the Apes
Eh . . .
163
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
People are sick
164
Alone in the Dark (2005,  R)
165
Alone in the Dark II (2008,  PG-13)
166
Alone in the Dark (1982,  R)
167
What's Up, Doc? (1972,  G)
168
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
169
The Towering Inferno (1974,  PG)
170
There's Something About Mary (1998,  R)
171
Jurassic Park (1993,  PG-13)
172
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
173
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
174
Jurassic Park IV (,  Unrated)
175
The Pink Panther (1963,  Unrated)
The Pink Panther
I know I watched most or all the original PP movies. I was easy to please then.
176
Ice Age (2002,  PG)
177
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
178
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
179
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
180
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
I think I liked it
181
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
182
Superman (1978,  PG)
183
Superman II (1981,  PG)
184
Spider-Man (2002,  PG-13)
185
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
186
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
187
X-Men (2000,  PG-13)
188
Army of Darkness (1993,  R)
189
War of the Worlds (2005,  PG-13)
190
Hg Wells War of the Worlds (2005,  Unrated)
191
Casper (1995,  PG)
192
The Shawshank Redemption (1994,  R)
193
Labyrinth (1986,  PG)
194
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
195
Signs (2002,  PG-13)
196
Lady in the Water (2006,  PG-13)
197
Who Killed the Electric Car? (2006,  PG)
198
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
199
Loose Change 2nd Edition (2006,  Unrated)
200
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
201
The 13th Warrior (1999,  R)
202
Saving Grace (2000,  R)
203
Delicatessen (1991,  R)
204
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) (1985,  R)
205
The Thing (1982,  R)
206
The Crow (1994,  R)
207
The Natural (1984,  PG)
208
Excalibur (1981,  R)
209
Darkest Knight (2000,  Unrated)
210
Dragon Hunter (2008,  Unrated)
211
Dragonslayer (1981,  PG)
212
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres (2007,  R)
213
Satanis (1970,  Unrated)
214
Oh, God! You Devil (1984,  PG)
215
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
216
The Witches of Eastwick (1987,  R)
217
Oh, God! (1977,  PG)
218
Oh God! Book II (1980,  PG)
219
Men in Black (1997,  PG-13)
220
Men in Black II (2002,  PG-13)
221
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
222
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
223
Stand by Me (1986,  R)
224
Saving Private Ryan (1998,  R)
225
Witness (1985,  R)
226
A Room With A View (1985,  R)
227
The Accidental Tourist (1988,  PG)
228
Hidalgo (2004,  PG-13)
229
Independence Day (1996,  PG-13)
230
Air Force One (1997,  R)
231
La Bamba (1987,  PG-13)
232
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
233
Babe (1995,  G)
234
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
235
South Park: Imaginationland: The Movie (2008,  Unrated)
236
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
237
Unforgiven (1992,  R)
238
Twister (1996,  PG-13)
Twister
Lots of special effects and panic to get some "good data."
239
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
240
Lost in Space (1998,  PG-13)
241
Godzilla 2000 (2000,  PG)
242
Godzilla (1998,  PG-13)
Godzilla
The gender bending was very annoying. It would have been more plausible if Godzilla traveled to NY to breed
243
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
244
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
245
The X-Files: The Unopened File (1996,  Unrated)
246
Forrest Gump (1994,  PG-13)
247
Harold and Maude (1971,  PG)
Harold and Maude
A young guy screwing an old lady is gross
248
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Humor is far too obscure
249
Jackass - The Movie (2002,  R)
250
The Flintstones (1994,  PG)
251
High Anxiety (1977,  PG)
252
Silent Movie (1976,  PG)
253
Faces of Death (1978,  Unrated)
254
Faces of Death II (1981,  PG)
255
Faces of Death III (1985,  Unrated)
256
Faces of Death IV (1990,  Unrated)
257
Faces of Death V (1995,  Unrated)
258
Faces of Death VI (1996,  Unrated)
259
Coraline (2009,  PG)
260
Chasseurs de Dragons (Dragon Hunters) (2008,  PG)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. VTAcinephile
    VTAcinephile posted 188 days ago

    I must humbly disagree w/ Batman and Jedi. The rest I also hold in high esteem.