My Favorite Movies
Some of my favourite movies, which are.. mostly in order.
| Swordfishtrombone99's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Brüno (Bruno) (2009, R)
Without a doubt this is Sacha Baron Cohen's most shocking, offensive and controversial film yet, as well as the rudest (but in a very funny way.) And did I mention how hilarious it was? Maybe even funnier than Borat, although it's difficult to choose, as what could possibly be funnier than Borat? But I think this might've topped it, as the controversy and shock itself is what highly contributed to its hilariousness. Not recommended to all of course, but if you're a fan of Brüno already from Da Ali G Show, or of Sacha Baron Cohen's work, then it is definitely a must-see. I was extremely excited to finally see this and am definitely not disappointed. To me, this is what shocking and satirical comedy is all about, and I think Sacha is not only a comedic genius for it, but also completely daring to ever even attempt something like this. I hope he continues. |
|
| 2 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R)
This movie was horrible.. NOT! |
|
| 3 |
Ali G Indahouse - The Movie (2004, R)
BOOYAKASHA! |
|
| 4 |
A Clockwork Orange (1971, R)
Everything about this movie is perfect. Of course it's disturbing, violent, and even disgusting at times, but that's much of the point. So I feel Stanley Kubrick does a more than perfect job at creating a disturbing, but darkly beautiful and even surreal atmosphere all throughout the movie. The acting is over the top at times, but I love it for that, and can't get over how amazingly well Malcolm McDowell plays Alex. He creates a character you despise, or rather really want to despise, and yet his intelligence, charisma and good looks (and of course his very gentleman-like goloss) makes it surpisingly difficult (atleast for me, anyway). His "droogs", as well as the other characters were also acted out extremely well. The soundtrack was brilliant, the music itself capturing the atmosphere of the movie perfectly. Overall, this is a must-see, and in my opinion it is one of the greatest, most original, and most brilliant films of all time. I also highly recommend the novel. |
|
| 5 |
The Lost Boys (1987, R)
"One thing about living in Santa Carla I never could stomach, all the damn vampires." |
|
| 6 |
Strangers with Candy (2005, R) |
|
| 7 |
Lolita (1962, Unrated)
I didn't like it the first time I'd watched it, but I'm glad I gave it another chance, for it's definitely one of my favourites now. Kubrick's directing was exceptional as always. Peter Sellers acting as Quilty was beyond amazing, and is definitely one of my favourite roles of his (although it's so difficult to chose.) |
|
| 8 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG)
Dr. Strangelove is one of those movies I will never grow tired of watching, and is infact better each time I do. The directing by Stanley Kubrick was wonderful, as well as the acting, especially Peter Sellers, who played Dr. Strangelove (as well as Mandrake and Muffley, of course) better than anyone else ever could have. It without a doubt deserves the "classic" title it has been given, and is definitely one of my favourites. |
|
| 9 |
Cat People (1982, R)
Now this is why I love 80s movies. It's haunting and eerie, strange, with amazing acting by Malcolm McDowell (and of course Nastassja Kinski, whom I didn't know of until this movie) and a wonderfully dark soundtrack (with a great song by David Bowie!) composed by Giorgio Moroder. And what's cooler than a movie about people who turn into cats? |
|
| 10 |
Bedazzled (1967, PG) |
|
| 11 |
Being There (1979, PG)
A beautiful and touching story, as well as fairly simple, yet very thought-provoking. I adored Peter Sellers as Chance, the latter being a clear example of his remarkable talent and ability to become and perfect any character. Overall, a very well done movie, with a nice storyline and memorable acting. |
|
| 12 |
The Pink Panther Strikes Again (1976, PG) |
|
| 13 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 14 |
Arthur 2 - On the Rocks (1988, PG) |
|
| 15 |
Arthur (1981, PG) |
|
| 16 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 17 |
Derek and Clive Get the Horn (1979, R) |
|
| 18 |
What's New Pussycat (1965, Unrated)
"Lascivious adulterer!" |
|
| 19 |
After the Fox (Caccia alla volpe) (1966, Unrated) |
|
| 20 |
The Revenge of the Pink Panther (1978, PG) |
|
| 21 |
The Return of the Pink Panther (1975, G) |
|
| 22 |
A Shot in the Dark (1964, PG) |
|
| 23 |
The Pink Panther (1963, Unrated) |
|
| 24 |
Tank Girl (1995, R) |
|
| 25 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 26 |
Where Does It Hurt? (1972, Unrated)
I cannot believe how unappreciated this movie is; it's a classic! Peter Sellers perfectly played the role of a greedy, crooked (and very comical) hospital administrator. I loved the bit with the pepsi machine, as well as so many other parts of the movie. It's definitely a must-see, especially if you're a Sellers fan. |

























