Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sxclilfootystar's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing 5.0 Stars
best movie of all time!
Click to Rate
2
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman 5.0 Stars
chick flick film!absolutely love it!
Click to Rate
3
The Bodyguard (1992,  R)
The Bodyguard 5.0 Stars
absolutely love this film!
Click to Rate
4
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 5.0 Stars
love this film as well!it made me cry at the end!
Click to Rate
5
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
love this film!makes me cry at the end tho!
Click to Rate
6
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 5.0 Stars
fighting film!set in the old times but gr8 film! ending makes me cry!
Click to Rate
7
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
absolutely love bond films!daniel craig mmmm!
Click to Rate
8
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
love this film!
Click to Rate
9
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days 5.0 Stars
this film is gr8!funny in sum parts!
Click to Rate
10
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner 5.0 Stars
love this film!matthew mcconaughey lovely!
Click to Rate
11
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 5.0 Stars
teen film but gr8!
Click to Rate
12
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Meet the Parents 5.0 Stars
this film is gr8!its dead funny!
Click to Rate
13
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers 5.0 Stars
just as good as the 1st 1!the baby in it is cool!
Click to Rate
14
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 5.0 Stars
absolutely love this film!its really funny and dorey is ace!
Click to Rate
15
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale 5.0 Stars
this is cool. the jelly fish are ace!
Click to Rate
16
Shrek (2001,  PG)
Shrek 5.0 Stars
this film is hilarious!
Click to Rate
17
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 5.0 Stars
just as good as the first 1!
Click to Rate
18
Cars (2006,  G)
Cars 5.0 Stars
this film is cool!mator is the best!
Click to Rate
19
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar 5.0 Stars
this film is hiarious!jim carrey is fantastic!
Click to Rate
20
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale 4.5 Stars
set in the olden times but a great film plus its got heath ledger in it!
Click to Rate
21
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 4.0 Stars
love this film!
Click to Rate
22
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) 4.0 Stars
just as good as the first 1!
Click to Rate
23
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 5.0 Stars
i think that this 1 is da best out of the lot of them!i think its ace!
Click to Rate
24
Mean Machine (2001,  R)
Mean Machine 4.5 Stars
love this film!its like the longest yard except its not american football!
Click to Rate
25
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard 4.5 Stars
gr8 film!like mean machine except its american football!
Click to Rate
26
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Meet Joe Black 3.5 Stars
gr8 film!shame he has 2 go back tho!brad pitt!
Click to Rate
27
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding 4.0 Stars
this film is gr8!quite funny as well!
Click to Rate
28
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
You, Me and Dupree 4.0 Stars
this film is hilarious!owen wilson is dead funny in this film!
Click to Rate
29
Shall We Dance (2004,  PG-13)
Shall We Dance 3.5 Stars
this film is gr8!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments