My Favorite Movies


  Sylky's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
The phantom reflects the dark side of ourselves that we mask from the world.
2
Attila (2001,  Unrated)
Attila
He's a bad boy with a good heart.
3
Beowulf & Grendel (2005,  R)
Beowulf & Grendel
This movie expresses prejudice due to lack of understanding. Gerard Butler is a Norse warrior who is called to assist King Hrothgar of the Danes whose kingdom was attacked by the troll Grendel.
4
Dracula 2000 (2000,  R)
Dracula 2000
Loved the audition! I don't need to take you Mary, you're already mine!
5
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Love how they used the Norse myths in the making of this movie.
6
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
Beauty tames the beast.
7
Dear Frankie (2005,  PG-13)
Dear Frankie
A mother lies to protect her son from the harshness of life and learns many lessons herself along the way.
8
Timeline (2003,  PG-13)
Timeline
I loved the concept of traveling back in time to find one's true love.

September 23,
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
an all-time favorite!
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Meet Joe Black
Death and taxes...
12
A River Runs Through It (1992,  PG)
13
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat
Make sure you've got lots of chocolate when you watch this one.
14
The Secret Garden (1993,  G)
The Secret Garden
No matter how many times I've watched this movie it still touches me every time.
15
Troy (2004,  R)
Troy
A must see!
16
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
A classic I'll never grow tired of.
17
The Crow - Wicked Prayer (2005,  R)
18
The Crow: Stairway to Heaven (,  G)
19
The Crow: City of Angels (1996,  R)
20
The Crow - Salvation (2000,  R)
21
Shadowlands (1993,  PG)
Shadowlands
Emotionally moving. Based on the true story of C. S. Lewis and Joy Gresham.
22
The 13th Warrior (1999,  R)
The 13th Warrior
Lo do I see my father. lo do I see my mother back to the beginning..
23
Nell (1994,  PG-13)
Nell
Makes me cry every time.
24
Moll Flanders (1996,  PG-13)
25
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
26
Legends of the Fall (1994,  R)
27
Cold Mountain (2003,  R)
Cold Mountain
A tragic love story.
28
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
It's like a dream within a dream...
29
Interview with the Vampire (1994,  R)
30
Queen of the Damned (2002,  R)
31
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
This movie really messes with your head.
32
The Ring Two (2005,  PG-13)
The Ring Two
Just as good as the first one.
33
The Silence of the Lambs (1991,  R)
34
Hannibal (2001,  R)
35
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
a highly emotional movie
36
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
The only person you need to be is yourself.
37
Harrison's Flowers (2002,  R)
Harrison's Flowers
gripping!
38
Fracture (2007,  R)
Fracture
Hopkins plays a psychotic genius that plots the perfect murder of his cheating wife and her lover.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments