My Favorite Movies
| Synchro23391521's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Descent (2006, R) |
|
|
| 2 |
Lord of War (2005, R) |
|
|
| 3 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
|
| 4 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
|
| 5 |
American Splendor (2003, R) |
|
|
| 6 |
Crumb (1994, R) |
|
|
| 7 |
Pootie Tang (2001, PG-13) |
|
|
| 8 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
|
| 9 |
Confessions of a Dangerous Mind (2002, R) |
|
|
| 10 |
Dagon (2001, R) |
|
|
| 11 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
|
| 12 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
|
| 13 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 14 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 15 |
Election (1999, R) |
|
|
| 16 |
Freddy Got Fingered (2001, R) |
|
|
| 17 |
Dick (1999, PG-13) |
|
|
| 18 |
Slacker (1991, R) |
|
|
| 19 |
Waking Life (2001, R) |
|
|
| 20 |
In the Mouth of Madness (1995, R) |
|
|
| 21 |
Starship Troopers (1997, R) |
|
|
| 22 |
A Simple Plan (1998, R) |
|
|
| 23 |
The Monster Hunter (2000, Unrated) |
|
|
| 24 |
Baraka (1993, Unrated) |
|
|
| 25 |
Powaqqatsi (1988, G) |
|
|
| 26 |
How High (2001, R) |
|
|
| 27 |
Hardware (1990, R) |
|
|
| 28 |
Repo Man (1984, R) |
|
|
| 29 |
Videodrome (1983, R) |
|
|
| 30 |
Naked Lunch (1991, R) |
|
|
| 31 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
|
| 32 |
Gummo (1997, R) |
|
|
| 33 |
Beloved (1998, R) |
|
|
| 34 |
Twin Town (1997, R) |
|
|
| 35 |
Angel Heart (1987, R) |
|
|
| 36 |
Hellraiser (1987, R) |
|
|
| 37 |
Dead End Drive-In (1986, R) |
|
|
| 38 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
|
| 39 |
Strange Days (1995, R) |
|
|
| 40 |
Neighbors (1981, R) |
|
|
| 41 |
Nothing But Trouble (1991, PG-13) |
|
|
| 42 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
|
| 43 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
|
| 44 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 45 |
Creepshow (1982, R) |
|
|
| 46 |
Clue (1985, PG) |
|
|
| 47 |
Breakfast of Champions (1999, R) |
|
|
| 48 |
Swimming with Sharks (1994, R) |
|
|
| 49 |
Unforgiven (1992, R) |
|
|
| 50 |
Transylvania 6-5000 (1985, PG) |
|
|
| 51 |
Excalibur (1981, R) |
|
|
| 52 |
High Fidelity (2000, R) |
|
|
| 53 |
Re-Animator (1985, R) |
|
|
| 54 |
Friday (1995, R) |
|
|
| 55 |
Fear of a Black Hat (1994, R) |
|
|
| 56 |
Naked (1993, Unrated) |
|
|
| 57 |
Pumpkinhead (1988, R) |
|
|
| 58 |
Near Dark (1987, R) |
|
|
| 59 |
Safe Men (1998, R) |
|
|
| 60 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
|
| 61 |
Heathers (1988, R) |
|


