My Favorite Movies


  1. Synchronization
  2. Chris

Last updated: November 15, 2008

  Synchronization's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Dark, terrifying, disturbing, and thrilling. The Dark Knight is not just any comic-book adaptation, it is truly a masterpiece.
Click to Rate
2
[Rec] (2007,  Unrated)
[Rec] 5.0 Stars
28 Weeks Later meets Cloverfield and The Blair Witch Project. An early but strong contender for best movie of the year.
Click to Rate
3
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 5.0 Stars
I don't need to hesitate at all in saying this. Best movie of 2007.
Click to Rate
4
Memento (2000,  R)
Memento 4.5 Stars
Mindbending, original. The only two words suitable enough to describe Memento.
Click to Rate
5
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 4.5 Stars
Ultimately the best of the trilogy.
Click to Rate
6
W. (2008,  PG-13)
W. 4.0 Stars
A fantastic biopic powered by Brolin's excellent performance.
Click to Rate
7
The Midnight Meat Train (2008,  R)
The Midnight Meat Train 4.0 Stars
From the minute the Midnight Meat Train leaves the station it holds a decent plot, along with a great cast and vicious visuals. More than what most modern horror films do.
Click to Rate
8
Saw II (2005,  R)
Saw II 4.0 Stars
Those not familiar with the original may find Saw II excessively gruesome.
Click to Rate
9
Saw (2004,  R)
Saw 4.0 Stars
Saw takes you on a ride of numourous scenes of disturbing violence and constant twists and turns from the outset. Not for the squeamish.
Click to Rate
10
Somers Town (2008,  Unrated)
Somers Town 4.0 Stars
If this doesn't win a BAFTA for best British film in 2009. What will?
Click to Rate
11
The Bank Job (2008,  R)
The Bank Job 4.0 Stars
Finally, a British movie that's actually worth talking about.
Click to Rate
12
War, Inc. (2008,  R)
War, Inc. 4.0 Stars
War, Inc intelligently confronts modern warfare.
Click to Rate
13
WALL-E (2008,  G)
WALL-E 4.0 Stars
Who would of thought that a trash-compating robot would gain so much positive attention? WALL-E is charming, light-hearted and magical, and will most certainly be captivating audiences of all ages over the summer.
Click to Rate
14
In Bruges (2008,  R)
In Bruges 4.0 Stars
Farrell can only be described in one word, superb. The same goes for In Bruges dark comedy and action sequences.
Click to Rate
15
Gone Baby Gone (2007,  R)
Gone Baby Gone 4.0 Stars
Ben Affleck's impressive directorial debut is one to remember.
Click to Rate
16
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) (,  PG)
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) 4.0 Stars
Amazing. What more can you ask for? Robert Rodriguez and Quentin Tarantino movies back-to-back, complete with fake trailers.
Click to Rate
17
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City 4.0 Stars
So far, Sex and the City is the most enjoyable movie i've seen at the cinema this year.
Click to Rate
18
Sin City (2005,  R)
Sin City 4.0 Stars
Visually, very different. So was everything else for that matter.
Click to Rate
19
W Delta Z (The Killing Gene) (2007,  R)
W Delta Z (The Killing Gene) 4.0 Stars
Saw + Seven = Waz
Click to Rate
20
Once (2007,  R)
Once 4.0 Stars
Captivating story about love and music that shouldn't be missed.
Click to Rate
21
À l'intérieur (Inside) (2007,  Unrated)
À l'intérieur (Inside) 4.0 Stars
Graphically violent, intense and sickening. A creative modern horror movie that is unbelievable brutal at times.
Click to Rate
22
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield 4.0 Stars
Original, breathtaking, stylish and intense.
Click to Rate
23
Frontière(s) (Frontier(s)) (2007,  NC-17)
Frontière(s) (Frontier(s)) 4.0 Stars
Survival horror at its most brutal ever. Frontière(s) is the French answer to Saw, only difference... its more vicious. No aspect of this movie is left underdone.
Click to Rate
24
Son of Rambow (2007,  PG-13)
Son of Rambow 4.0 Stars
A fresh, funny british comedy that I would gladly see again.
Click to Rate
25
The Mist (2007,  R)
The Mist 4.0 Stars
A shockingly great horror movie.
Click to Rate
26
Aliens (1986,  R)
Aliens 4.0 Stars
A sequel that far surpasses the original.
Click to Rate
27
Green Day - Bullet in a Bible (2005,  Unrated)
Green Day - Bullet in a Bible 4.0 Stars
Quite an amazing show.
Click to Rate
28
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy 4.0 Stars
A realistic and slightly unrealistic movie that actually made it more watchable. Adored this from beginning to end.
Click to Rate
29
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 4.0 Stars
I cant say it was as good as when i first saw it, however, it still is great even if it does seem to drag on for sometime towards the end.
Click to Rate
30
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 4.0 Stars
Basic story line but yet highly entertaining.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments