My Favorite Movies


  SyzSyz's Rating My Rating
1
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
Simon Pegg gets everywhere doesn't he?? Even his voice!! I'm not really a fan of animated films, in saying that, this one was worth a look! Funny & stupid in some scenes (the creatures trapped in bubbles) but enjoyed it anyway.
2
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
The Taking of Pelham 1 2 3
Excellent, John Travolta is a total psychopath, certainly worth seeing, although i've never seen the 1974 original!
3
The Vampire Lovers (1970,  R)
4
The House That Dripped Blood (1971,  PG)
5
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
Best bit was Hugh Grant watching 'Countdown' lol!
6
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
7
Halloween (1978,  R)
8
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Now 18 years old but still a classic!
9
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Jack Black is good in this.
10
The Exorcist (1973,  R)
11
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
12
The Fiend (1971,  R)
13
Jack the Ripper (1959,  Unrated)
14
The Firechasers (1971,  Unrated)
15
Salem's Lot (1979,  PG)
16
Run Fatboy Run (2007,  PG-13)
17
The Norliss Tapes (1973,  Unrated)
18
Gargoyles (1972,  R)
19
Madhouse (The Madhouse of Dr. Fear)(Deathday)(The Revenge of Dr. Death) (1974,  Unrated)
20
X: The Man with the X-Ray Eyes (1963,  Unrated)
21
A Night to Remember (1958,  Unrated)
22
Premature Burial (1962,  Unrated)
23
Crossplot (1969,  PG-13)
24
The Man Who Haunted Himself (1970,  PG)
25
The Cassandra Crossing (1977,  R)
26
Frankenstein: The True Story (1973,  Unrated)
27
Vampire Circus (1972,  PG)
28
The Skull (1965,  PG)
29
The Man Who Could Cheat Death (1959,  Unrated)
30
House of Wax (1953,  PG)
31
Daughters of Satan (1972,  R)
Daughters of Satan
This pre-dates "Magnum" by almost a decade! 10/10, a fantastic movie, if you can find it on dvd, buy it!
32
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
33
Forrest Gump (1994,  PG-13)
34
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
35
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
36
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
37
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
38
The Phantom of the Opera (1962,  Unrated)
39
Diamonds (Diamond Shaft) (1975,  PG)
40
Man About the House (1974,  Unrated)
41
Dr. Who and the Daleks (1965,  Unrated)
42
Dr. Who: Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D. (1966,  Unrated)
43
The Italian Job (1969,  G)
44
Assault (In the Devil's Garden)(Satan's Playthings)(The Creepers)(Tower of Terror) (1971,  R)
45
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
46
Cast Away (2000,  PG-13)
47
The Bed Sitting Room (1969,  R)
48
Terror from Under the House (1974,  Unrated)
49
Mister Jerico (1970,  Unrated)
50
Night of the Eagle (Burn, Witch, Burn! ) (1962,  Unrated)
51
Circus of Horrors (Phantom of the Circus) (1960,  Unrated)
52
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) (1964,  Unrated)
53
Will Shakespeare (MINI-SERIES) (,  Unrated)
54
Villain (1971,  R)
55
Sweeney 2 (1978,  Unrated)
56
A Touch of Class (1973,  PG)
57
Don't Just Lie There, Say Something (1973,  G)
58
Psychomania (1971,  PG)
59
The Signalman (Ghost Story for Christmas: The Signalman) (1976,  Unrated)
60
Dracula (1979,  R)
61
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
62
Dracula A.D. 1972 (1972,  PG)
63
Dracula Has Risen from the Grave (1969,  Unrated)
64
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
65
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
66
Scars of Dracula (1970,  R)
67
The Brides of Dracula (1960,  Unrated)
68
Countess Dracula (1971,  PG)
69
Dracula (1973,  Unrated)
70
Dracula (1958,  Unrated)
71
Count Dracula (1977,  Unrated)
72
Frankenstein Created Woman (1967,  Unrated)
73
Spider-Man: The Dragon's Challenge (The Chinese Web) (1979,  Unrated)
74
The Amazing Spider-Man (1977,  Unrated)
75
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) (1978,  Unrated)
76
Knight Rider: The Movie (1985,  Unrated)
Knight Rider: The Movie
Actually made in 1982.
77
The Mummy (1959,  Unrated)
78
Tales from the Crypt (1972,  PG)
79
The Hound of the Baskervilles (1959,  Unrated)
80
The Evil of Frankenstein (1964,  Unrated)
81
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
82
Captain Clegg (Night Creatures) (1962,  Unrated)
83
Frankenstein Must Be Destroyed (1969,  PG-13)
84
Frankenstein and the Monster from Hell (2003,  R)
85
The Revenge of Frankenstein (1958,  Unrated)
86
The Legend of the 7 Golden Vampires (1974,  R)
87
Creeping Flesh (1973,  PG)
88
The Abominable Snowman (1957,  Unrated)
89
Twins of Evil (1972,  R)
90
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
91
The Beast Must Die (Black Werewolf) (1974,  PG)
92
The Hellfire Club (1963,  Unrated)
93
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) (1965,  Unrated)
94
The Gorgon (1965,  Unrated)
95
And Now the Screaming Starts (1973,  PG)
96
From Beyond the Grave (Creatures) (Tales from the Beyond) (The Undead) (1973,  PG)
97
Blood Beast Terror (1969,  G)
98
Asylum (House of Crazies) (1972,  PG)
99
Torture Garden (1968,  Unrated)
100
I, Monster (1971,  PG)
101
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers) (1966,  Unrated)
102
The Flesh and The Fiends (1961,  Unrated)
103
Fear in the Night (Dynasty of Fear) (Honeymoon of Fear) (1972,  PG)
104
The Incredible Hulk (1977,  Unrated)
105
The Omen (1976,  R)
106
Damien: Omen II (1978,  R)
107
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
108
Cry of the Banshee (1970,  R)
109
The Devil Rides Out (1968,  G)
110
The Amorous Milkman (1975,  Unrated)
111
Carry on Matron (1979,  Unrated)
112
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) (1971,  Unrated)
113
Good Against Evil (1977,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments