Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
faridmasjedi's new List
by
Farid
my top 10 horror movies
by
MARLON
Top 25 Films of 2006
by
Tony
Movies I Need To See
by
Anthony
Directors - David Lynch
by
daniel
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Tadeu
taadeu's Rating
My Rating
1
Inland Empire
(1997, R)
2
Mulholland Drive
(2001, R)
3
The Straight Story
(1999, G)
4
Lost Highway
(1997, R)
5
Twin Peaks: Fire Walk With Me
(1992, Unrated)
6
Wild At Heart
(1990, R)
7
Blue Velvet
(1986, R)
8
The Elephant Man
(1980, PG)
9
Eraserhead
(1977, Unrated)
10
The Shining
(1980, R)
11
Barry Lyndon
(1975, PG)
12
A Clockwork Orange
(1971, R)
13
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
14
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
(1964, PG)
15
Lolita
(1962, Unrated)
16
Eastern Promises
(2007, R)
17
The The Piano Tuner of Earthquakes
(2006, Unrated)
18
The Institute Benjamenta
(1995, Unrated)
19
The Films of the Brothers Quay
(1987, Unrated)
20
A History of Violence
(2005, R)
21
Spider
(2003, R)
22
eXistenZ
(1999, R)
23
Crash
(1996, NC-17)
24
Naked Lunch
(1991, R)
25
Dead Ringers
(1988, R)
26
Videodrome
(1983, R)
27
A Londoni Férfi (The Man From London)
(2007, Unrated)
28
Werckmeister Harmoniak
(2001, Unrated)
29
Sátántangó
(1994, Unrated)
30
Zodiac
(2007, R)
31
Fight Club
(1999, R)
32
The Game
(1997, R)
33
Seven (Se7en)
(1995, R)
34
Tideland
(2005, R)
35
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
36
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
(1995, R)
37
Brazil
(1985, R)
38
The Fountain
(2006, PG-13)
39
Requiem for a Dream
(2000, R)
40
Pi
(1998, R)
41
My Winnipeg
(2007, Unrated)
42
The Saddest Music in the World
(2004, R)
43
Tales from the Gimli Hospital
(1988, Unrated)
44
Paranoid Park
(2007, R)
45
Last Days
(1998, PG-13)
46
Elephant
(2003, R)
47
Gerry
(2002, R)
48
Drugstore Cowboy
(1989, R)
49
There Will Be Blood
(2007, R)
50
Magnolia
(1999, R)
51
Boogie Nights
(1997, R)
52
Hard Eight (Sydney)
(1996, R)
53
The Darjeeling Limited
(2007, R)
54
The Life Aquatic with Steve Zissou
(2004, R)
55
The Royal Tenenbaums
(2001, R)
56
Rushmore
(1998, R)
57
Palindromes
(2005, Unrated)
58
Storytelling
(2001, R)
59
Happiness
(1998, Unrated)
60
Welcome to the Dollhouse
(1996, R)
61
The Astronaut Farmer
(2006, PG)