My Favorite Movies


  Taboo40961775's Rating My Rating
1
28 Days Later (2003,  R)
2
300 (2007,  R)
3
Beowulf & Grendel (2005,  R)
4
Beowulf (2007,  PG-13)
5
Zombie Strippers (2008,  R)
6
Zombie Honeymoon (2004,  Unrated)
7
I Walked With a Zombie (1943,  Unrated)
8
White Zombie (1932,  Unrated)
9
The Astro-Zombies (Space Zombies) (The Space Vampires) (1968,  Unrated)
10
Vampires (1998,  R)
11
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
12
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
13
Jawbreaker (1999,  R)
14
Pin Up Girl (1944,  Unrated)
15
Hellraiser (1987,  R)
16
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
17
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
18
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
19
Martin (1977,  R)
20
Requiem for a Dream (2000,  R)
21
Bettie Page: The Girl in the Leopard Print Bikini (2004,  Unrated)
22
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
23
In the Mouth of Madness (1995,  R)
24
Lord of Illusions (1995,  R)
25
The Dark Crystal (1982,  PG)
26
Jim Henson's The Storyteller - Greek Myths (1997,  Unrated)
27
Helter Skelter (Massacre in Hollywood) (1976,  Unrated)
28
Legend (1985,  PG)
29
Hard Candy (2006,  R)
30
Kiss of the Dragon (2001,  R)
31
Secretary (2002,  R)
32
Sin City (2005,  R)
33
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
34
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
35
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
36
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
37
House of 1000 Corpses (2003,  R)
38
The Devil's Rejects (2005,  R)
39
The Devil's Advocate (1997,  R)
40
Parents (1989,  R)
41
Mad Max (1979,  R)
42
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
43
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
44
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
45
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
46
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
47
Dracula (1931,  Unrated)
48
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
49
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
50
The Batman vs Dracula: The Animated Movie (2005,  Unrated)
51
Creature from the Black Lagoon (1954,  G)
52
The People Under The Stairs (1991,  R)
53
Fist of the North Star (,  R)
54
Videodrome (1983,  R)
55
The Virgin Suicides (2000,  R)
56
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
57
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
58
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
59
Slave of the Cannibal God (La Montagna del dio cannibale) (,  R)
60
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
61
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
62
Thirteen (2003,  R)
63
Hero (2004,  PG-13)
64
Pathfinder (2007,  R)
65
Friday the 13th (1980,  R)
66
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
67
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
68
From Hell (2001,  R)
69
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
70
Ed Wood (1994,  R)
71
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
72
Fear of Clowns (2004,  Unrated)
73
Shakes the Clown (1992,  R)
74
Quick Change (1990,  R)
75
Sybil (1976,  Unrated)
76
Kung Fu Hustle (2005,  R)
77
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
78
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
79
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
80
Lost Highway (1997,  R)
81
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
82
Inland Empire (2006,  R)
83
Eraserhead (1977,  Unrated)
84
Blue Velvet (1986,  R)
85
Dune (1984,  PG-13)
86
Mulholland Drive (2001,  R)
87
Death Race 2000 (1975,  R)
88
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
89
Halloween (1978,  R)
90
Halloween II (1981,  R)
91
Zombie Beach Party (Enter... Zombie King!) (2003,  Unrated)
92
Die You Zombie Bastards (2005,  Unrated)
93
The Monster Squad (1987,  PG-13)
94
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
95
Frankenstein (1931,  Unrated)
96
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
97
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
98
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
99
Akira (1988,  R)
100
Blade Runner (1982,  R)
101
Blade 2 (,  Unrated)
102
Blade (1998,  R)
103
Blade - Trinity (2004,  R)
104
Dark City (1998,  R)
105
The Evil Dead (1981,  NC-17)
106
Army of Darkness (1993,  R)
107
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
108
Evil Dead 2 (1987,  R)
109
S & Man (,  Unrated)
110
StrangeLand (1998,  R)
111
Demonlover (2003,  R)
112
Hollywood Burlesque / Peek-A-Boo: Double Feature (,  Unrated)
113
Lady of Burlesque (1943,  Unrated)
114
Easy Rider (1969,  R)
115
Spun (2003,  R)
116
Wonderland (2003,  R)
117
Alice in Wonderland (1951,  G)
118
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
119
Fangoria Blood Drive (2004,  Unrated)
120
Satan's Whip (2006,  Unrated)
121
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
122
Conan the Barbarian (1982,  R)
123
Conan the Destroyer (1984,  PG)
124
Red Sonja (1985,  PG-13)
125
Masters of the Universe (1987,  PG)
126
The Puppet Masters (1994,  R)
127
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
128
Switchblade Sisters (1975,  R)
129
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
130
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
131
Enter the Dragon (1973,  R)
132
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
133
Rob Roy (1995,  R)
134
Tarkan Viking kani (Tarkan and the Blood of the Vikings) (Tarkan versus the Vikings) (1971,  Unrated)
135
The Vikings (1958,  Unrated)
136
The Arena (Naked Warriors) (1973,  R)
137
The Warriors (1979,  R)
138
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
139
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
140
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
141
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
142
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
143
The Serpent and the Rainbow (1987,  R)
144
The Hills Have Eyes (1977,  R)
145
Swamp Thing (1982,  PG)
146
The Hills Have Eyes, Part 2 (1985,  R)
147
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
148
sex, lies, and videotape (1989,  R)
149
Love and a .45 (1994,  R)
150
Slave Girls from Beyond Infinity (1987,  R)
151
Slave Girls (1967,  Unrated)
152
Escape from New York (1981,  R)
153
The Sadist (1963,  Unrated)
154
Monster (2003,  R)
155
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958,  Unrated)
156
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
157
Demon Sex (2005,  Unrated)
158
The Happiness Cage (The Mind Snatchers) (The Demon Within) (1972,  PG)
159
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
160
Magic (1978,  R)
161
Barbarella (1968,  PG)
162
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
163
I Spit on Your Corpse, I Piss on Your Grave (,  Unrated)
164
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) (1973,  R)
165
The Wicker Man (1973,  R)
166
The Mummy (1959,  Unrated)
167
Creeping Flesh (1973,  PG)
168
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
169
They Live (1988,  R)
170
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple (2006,  Unrated)
171
A Clockwork Orange (1971,  R)
172
Alien (1979,  R)
173
Aliens (1986,  R)
174
American History X (1998,  R)
175
American Psycho (2000,  R)
176
Apocalypse Now (1979,  R)
177
Batman (1989,  PG-13)
178
Batman Begins (2005,  PG-13)
179
Batman Returns (1992,  PG-13)
180
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
181
Braveheart (1995,  R)
182
Children of Men (2006,  R)
183
Constantine (2005,  R)
184
Crash (2004,  R)
185
Cruel Intentions (1999,  R)
186
Dogma (1999,  R)
187
Donnie Darko (2001,  R)
188
Eragon (2006,  PG)
189
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
190
Fantastic Four (2005,  PG-13)
191
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
192
Fight Club (1999,  R)
193
Finding Nemo (2003,  G)
194
Full Metal Jacket (1987,  R)
195
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
196
Gladiator (2000,  R)
197
I Am Legend (2007,  PG-13)
198
I Heart Huckabees (2004,  R)
199
Interview with the Vampire (1994,  R)
200
Jackass - The Movie (2002,  R)
201
Jackass: Number Two (2006,  R)
202
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
203
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
204
Platoon (1986,  R)
205
Predator (1987,  R)
206
Pulp Fiction (1994,  R)
207
Reservoir Dogs (1992,  R)
208
Resident Evil (2002,  R)
209
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
210
Saving Private Ryan (1998,  R)
211
Scary Movie (2000,  R)
212
Scary Movie 2 (2001,  R)
213
Seven (Se7en) (1995,  R)
214
Shaun of the Dead (2004,  R)
215
Silent Hill (2006,  R)
216
Sleepy Hollow (1999,  R)
217
Spaceballs (1987,  PG)
218
Spider-Man (2002,  PG-13)
219
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
220
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
221
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
222
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
223
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
224
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
225
Black Snake Moan (2007,  R)
226
Superman Returns (2006,  PG-13)
227
Taxi Driver (1976,  R)
228
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
229
The Boondock Saints (1999,  R)
230
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
231
The Crow (1994,  R)
232
The Exorcist (1973,  R)
233
The Omen (1976,  R)
234
The Omen (2006,  R)
235
The Fifth Element (1997,  PG-13)
236
The Illusionist (2006,  PG-13)
237
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
238
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
239
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
240
The Lost Boys (1987,  R)
241
The Matrix (1999,  R)
242
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
243
The Shining (1980,  R)
244
The Silence of the Lambs (1991,  R)
245
The Terminator (1984,  R)
246
The Truman Show (1998,  PG)
247
The Village (2004,  PG-13)
248
The Wizard of Oz (1939,  G)
249
Trainspotting (1996,  R)
250
Transformers (2007,  PG-13)
251
Troy (2004,  R)
252
True Romance (1993,  R)
253
Underworld (2003,  R)
254
Underworld: Evolution (2006,  R)
255
V for Vendetta (2006,  R)
256
Van Helsing (2004,  PG-13)
257
Vanilla Sky (2001,  R)
258
Walk the Line (2005,  PG-13)
259
War of the Worlds (2005,  PG-13)
260
We Were Soldiers (2002,  R)
261
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
262
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
263
X-Men (2000,  PG-13)
264
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
265
X2 (2003,  PG-13)
266
Young Frankenstein (1974,  PG)
267
Superman (1978,  PG)
268
Superman II (1981,  PG)
269
Superman III (1983,  PG)
270
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
271
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
272
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
273
Starman (1984,  PG-13)
274
Carrie (1976,  R)
275
The 'Burbs (1989,  PG)
276
Meet the Feebles (1989,  R)
277
The Incredible Hulk: Married (Bride of the Incredible Hulk) (,  Unrated)
278
The Incredible Hulk: Death in the Family (The Return of the Incredible Hulk) (1977,  Unrated)
279
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
280
The Incredible Hulk Returns (1988,  Unrated)
281
The Incredible Hulk (1977,  Unrated)
282
The Trial of the Incredible Hulk (1989,  Unrated)
283
The Amazing Spider-Man (1977,  Unrated)
284
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) (1978,  Unrated)
285
Captain America (1990,  PG-13)
286
Captain America (1944,  Unrated)
287
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
288
Monkey Shines (1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments