My Favorite Movies
| taglinepodcast's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 2 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 3 |
Superman (1978, PG) |
|
|
| 4 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
|
| 5 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 7 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 9 |
Ghostbusters (1984, PG) |
|
|
| 10 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 11 |
True Romance (1993, R) |
|
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
|
| 13 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
|
| 14 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
|
| 15 |
Superman II (1981, PG) |
|
|
| 16 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 18 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 19 |
Quick Change (1990, R) |
|
|
| 20 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|


