My Favorite Movies


  tamazona2's Rating My Rating
1
The Breakfast Club (1985,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
classic
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
One of the GREATEST movies ever
4
Hocus Pocus (1993,  PG)
5
Green Street Hooligans (2005,  R)
6
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
7
Armageddon (1998,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
broke my heart many times. Outstanding
10
Titanic (1997,  PG-13)
11
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
one of the most incredible movies ever...leaves you thinking and genuinely well thought out
12
Shrek 2 (2004,  PG)
13
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door
This is one of my favourite movies!!!!!
14
The Departed (2006,  R)
The Departed
was absolutely brilliant!!
15
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
One of the greatest movies ever!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments