My Favorite Movies
| TangledSpider's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
An Inconvenient Truth (2006, PG) |
|
| 2 |
Thank You For Smoking (2006, R)
A movie that tries to make you like a pro-smoking lobbyist. Very difficult to get right but it was nailed perfectly. Satire done wonderfully. I didn't laugh so much although it was funny; I was preoccupied trying to work out if the movie was pro or anti smoking. I still don't know but that's probably what makes it great. In a world of spin and political correctness this movie sits on the fence and to it's credit. Aaron is an amazing actor - I'd love to see more of his work. |
|
| 3 |
Casino Royale (2006, PG-13)
They chose the right guy. I've seen every Bond movie and they've made the right move with the new grittier direction. Definitely a great improvement when compared to the terrible 'Die Another Day'. 9/10 simply because I still don't fully understand the ending and what happened with the money to cause Vesper's death. |
|
| 4 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
| 5 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 6 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 7 |
The Girl Next Door (2004, R)
This film is hilariously funny throughout. It's about love but guys will probably find it funny anyway. Women will love this film as long as they don't mind seeing topless women frequently. I've never really had a favourite actress before but Elisha Cuthbert has stolen my heart. I'll simply have to rent the whole 24 series now! |
|
| 8 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 9 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 10 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 11 |
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004, R) |
|
| 12 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 14 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 15 |
Children of Men (2006, R)
This movie was amazing! An incredible story but the beauty is in the execution. More action than many war movies and impressive long-length shots, one of which maneouvered around inside a car for about 14 minutes during an action sequence. The attention to detail is also impressive; every newspaper and photograph you see fits in the story. Only missed out on 10/10 because I wish it had expended the ending more to show a more final outcome. |















