My Favorite Movies
| tankspice's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Piano (1993, R) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 5 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 6 |
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991, PG) |
|
| 7 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 8 |
American History X (1998, R) |
|
| 9 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 10 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 11 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 12 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 13 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 14 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 16 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 17 |
Strictly Ballroom (1992, PG) |
|
| 18 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 19 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 20 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 21 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 22 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 23 |
Sin City (2005, R) |
|
| 24 |
Better Than Chocolate (1999, Unrated)
A story of romance between young lesbians, a transgender's struggle for acceptance, the relationship between a lesbian and her mother and a bookeseller's fight to supply literature to Vancouver's LGBT community. Touching, hilarious, tender, and sweetly raunchy. Loosely based on the case of Little Sister's vs Customs Canada. |
























