My Favorite Movies
| tarantinokiller's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Vertigo (1958, PG) |
|
|
| 2 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 3 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 4 |
Blow Out (1981, R) |
|
|
| 5 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 6 |
In the Mouth of Madness (1995, R) |
|
|
| 7 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
RoboCop (1987, R) |
|
|
| 9 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992, R) |
|
|
| 10 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 11 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
|
| 12 |
The Good, the Bad and the Ugly (1967, R) |
|
|
| 13 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 14 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
|
| 15 |
True Romance (1993, R) |
|
|
| 16 |
Mallrats (1995, R) |
|


