My Favorite Movies


  1. tatriffic
  2. Tat

These movies are not in a specific order.. becasue i love so many of them.. and there's a lot of them...

  tatriffic's Rating My Rating
1
Hitman (2007,  R)
Hitman 5.0 Stars
I can't even begin to describe how amazing this movie was.. and the hitman was just down right SEXY!!!
Click to Rate
2
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard 5.0 Stars
amazing acting.. awesome action and just the right touch of funnyness
Click to Rate
3
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks 4.5 Stars
amazing and unexpected
Click to Rate
4
The Departed (2006,  R)
The Departed 4.5 Stars
i loved it. all the actors were awesome & mark wahlberg was hilarious!!
Click to Rate
5
The Condemned (2007,  R)
The Condemned 4.5 Stars
really actiony but kinda brutal
Click to Rate
6
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
totally amazing.. and i'm not just talking about the 300 amazing,half naked guys
Click to Rate
7
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.0 Stars
love it!!!
Click to Rate
8
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 4.5 Stars
love this movie!!
Click to Rate
9
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 4.0 Stars
I love IT!!!
Click to Rate
10
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde 4.0 Stars
This movie is the funny, laugh out loud kind.
Click to Rate
11
Jawbreaker (1999,  R)
Jawbreaker 4.0 Stars
funny & twisted
Click to Rate
12
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner 4.0 Stars
Very cute!!
Click to Rate
13
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider 4.0 Stars
awesome
Click to Rate
14
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 4.0 Stars
kick ass and coolness
Click to Rate
15
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama 3.5 Stars
cute and sweet
Click to Rate
16
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Monster-in-Law 3.5 Stars
wickedly funny
Click to Rate
17
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 4.5 Stars
i like treasure-y kind of movie and this is perfect
Click to Rate
18
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story 3.5 Stars
hilarious
Click to Rate
19
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
Maid in Manhattan 3.0 Stars
awwww
Click to Rate
20
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days 3.5 Stars
awesomely hilarious
Click to Rate
21
Enough (2002,  PG-13)
Enough 3.0 Stars
kick ass
Click to Rate
22
Troy (2004,  R)
Troy 3.5 Stars
half-naked guys, and ass kicking
Click to Rate
23
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle 3.0 Stars
funny and strange
Click to Rate
24
Sahara (2005,  PG-13)
Sahara 4.0 Stars
awesome, and sweet!!
Click to Rate
25
The Parent Trap (1998,  PG)
The Parent Trap 5.0 Stars
cute.. really amazing movie
Click to Rate
26
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
makes me cry almost every time i watch it
Click to Rate
27
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy 5.0 Stars
I love Egyptian things.. and it has great acting.. and the perfect plot and scenery..
Click to Rate
28
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns 5.0 Stars
The same opinion as the first one.. Amazing!!:]
Click to Rate
29
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
Bring It On: In It to Win It 4.0 Stars
good, a regular bring it on movie..
Click to Rate
30
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5 Stars
Good.. not as good as the first two.. but still moderately alright.. I <3 Cpt. Jack Sparrow!!
Click to Rate
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0 Stars
Pretty good.. not as good as the first one.. but alright.. Cpt. Jack Saprrow is so witty, SEXY, and hilarious!!
Click to Rate
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.0 Stars
omg, johnny depp is so freggin hot
Click to Rate
33
Because I Said So (2007,  PG-13)
Because I Said So 3.5 Stars
Interesting, but if my mom were like that, i'd have to hurt her... :P
Click to Rate
34
Bandidas (2007,  PG-13)
Bandidas 4.5 Stars
awesome & funny
Click to Rate
35
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 4.0 Stars
really cute
Click to Rate
36
Matilda (1996,  PG)
Matilda 3.5 Stars
Very good
Click to Rate
37
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge 4.5 Stars
really cute.. good lessons/ morals.. whatever you want to call them
Click to Rate
38
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.0 Stars
catty & funny, perfectly describes girl llife
Click to Rate
39
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants 3.5 Stars
it always makes me cry...
Click to Rate
40
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 4.0 Stars
started off slow.. but was totally amazing
Click to Rate
41
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
Charlie's Angels 3.5 Stars
good
Click to Rate
42
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle 3.5 Stars
good
Click to Rate
43
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away 4.0 Stars
cute.. but kind of sad
Click to Rate
44
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
War (Rogue Assassin) 4.5 Stars
really good & action-y
Click to Rate
45
Red Eye (2005,  PG-13)
Red Eye 4.5 Stars
amazing
Click to Rate
46
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter 5.0 Stars
Kick ass. Action packed. And i LOVE Jason Statham
Click to Rate
47
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen 5.0 Stars
completely awesome
Click to Rate
48
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone 5.0 Stars
hilarious
Click to Rate