My Favorite Movies


  TC344907657's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
2
The Notebook (2004,  PG-13)
3
Pride and Prejudice (2005,  PG)
4
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
6
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
7
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Batman Begins (2005,  PG-13)
12
National Treasure (2004,  PG)
13
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
15
Superman Returns (2006,  PG-13)
16
Back to the Future Part III (1990,  PG)
17
Amadeus (1984,  R)
18
Titanic (1997,  PG-13)
19
Braveheart (1995,  R)
20
Little Women (1994,  PG)
21
Shrek (2001,  PG)
22
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
23
The Legend of Zorro (2005,  PG)
24
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
25
King Arthur (2004,  PG-13)
26
Home Alone (1990,  PG)
27
Working Girl (1988,  R)
28
Coming to America (1988,  R)
29
The Parent Trap (1961,  G)
30
Gone With the Wind (1939,  G)
31
Funny Face (1957,  Unrated)
32
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
33
The Quiet Man (1952,  Unrated)
34
Wuthering Heights (1939,  G)
35
Blood and Sand (1941,  Unrated)
36
Sabrina (1954,  Unrated)
37
The Luck of the Irish (1948,  Unrated)
38
Roman Holiday (1953,  Unrated)
39
Jesse James (1939,  Unrated)
40
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
41
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
42
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
43
Dead Poets Society (1989,  PG)
44
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
45
The Jerk (1979,  R)
46
Rocky (1976,  PG)
47
The Breakfast Club (1985,  R)
48
Sixteen Candles (1984,  PG)
49
Overboard (1987,  PG)
50
Legally Blonde (2001,  PG-13)
51
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
52
Ghost (1990,  R)
53
The Pacifier (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments