My Favorite Movies


  teenmoviequeen's Rating My Rating
1
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Personally, I think one of these best movies of all time!
2
Stardust (2007,  PG-13)
3
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
4
Driving Lessons (2006,  PG-13)
5
Disturbia (2007,  PG-13)
6
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
One of the coolest movies I have ever seen
7
Hot Fuzz (2007,  R)
8
Shooter (2007,  R)
9
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Ok, so when I went to see this movie I was a little apprehensive because, Daniel Craig was not my ideal choice for the role. I have to admit, now though, that he did a very good job and that he is growing on me. Also Eva Green did a good job, but I liked her from other movies already. I am just hoping that the fact that she played a 'bond girl' doesn't kill her career. An overall very good movie and think all people should see it.
10
There's Only One Jimmy Grimble (2000,  Unrated)
11
The Matrix (1999,  R)
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
definetly one of my favs. everyone should watch it.
13
Garden State (2004,  R)
Garden State
this movie is awesome. i loved it when i saw it in the theatres and have seen in at least 20 times.
14
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
15
300 (2007,  R)
16
The Departed (2006,  R)
The Departed
want to see internal affairs, the original Asian version.
17
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
iI absolutely love this movie. well i couldn't get enough of the first one, so i guess i makes senses. and i love vampires, so this movie is perfectly fitted to my taste.
18
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
I really love this movie. it was so good
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
This is my Favourite of the trilogy. don't get me wrong the entire thing is amazing, but yes this is my favourite.
20
The Greatest Game Ever Played (2005,  PG)
21
Mansfield Park (1999,  PG-13)
22
Slither (2006,  R)
Slither
I though it was great. well done for canada. definetly aa good one.
23
Pride and Prejudice (,  Unrated)
24
The Emperor's New Groove (2000,  G)
25
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
I loved this so so much. mmm, channing tatum.
26
Independence Day (1996,  PG-13)
27
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot
Will Smith movies are always good
28
Galaxy Quest (1999,  PG)
Galaxy Quest
I Love this movie
29
The Mummy (1999,  PG-13)
30
Underworld (2003,  R)
31
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
32
Snatch (2001,  R)
33
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
LOVED IT!
34
Australia (2008,  PG-13)
35
One Week (2008,  Unrated)
36
Ten Inch Hero (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments