My Favorite Movies

  1. televisnostic
  2. arlene

Give list a short description

  televisnostic's Rating My Rating
1
Heathers (1989,  R)
Heathers 4.5 Stars
This is a fantastic flick about suicide and how it impacts people's lives.
It revolves around Veronica and her 3 friends named Heather.
They are the girls you love to hate and for some want to be.
Veronica dates the bad boy in the school and things turn out just a bit too wild for her and at the end she has to choose.
Click to Rate
2
Coming to America (1988,  R)
Coming to America 4.5 Stars
Prince Akeem needs to find his Queen and he goes to where else, Queens, NY.

Hilarity ensues as he has never been to America he has to learn to adapt and he does in the funniest ways.
Click to Rate
3
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation 4.5 Stars
Try going on a road trip with this family to see their favorite guy on tv's Amusement/Theme Park.
What happens along way is just insane.
Clark W. Griswald and his family have fun adventures.
Click to Rate
4
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation 4.0 Stars
The sequel to the Vacation movie that takes them to Europe and what is supposed to be fun turns into just silliness and a possible kidnapping.
And there is a sex tape floating around in there too.
Click to Rate
5
Grease (1978,  PG)
Grease 4.0 Stars
I liked this movie because of the music.
The first and last songs were the best.
The other stories were good too.
You had the gangs, but not the knifing, kill you gangs.
Then you had their ladies that added to the insanity and fun.
It had an all star cast that did not fail.
Click to Rate
6
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
7
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.0 Stars
Excellent.

There was absolutely nothing bad about this movie.
Click to Rate
8
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
9
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.5 Stars
It's a realistic tale of a father's love.
Click to Rate
10
Shrek (2001,  PG)
Shrek 4.0 Stars
Shrek and his annoying Donkey do a great job spoofing all things fairytale.
The gingerbread man really does a good job in such a small yet interesting role.
Very smart flick.
Click to Rate
11
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills (1996,  Unrated)
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 4.5 Stars
How these kids were convicted is way beyond me.
Click to Rate
12
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven 4.5 Stars
This movie was done so well that it scared me.
Every single thing was great.
This movie had no flaws and the cast was well chosen.
I was skeptical at first because of Orlando being the lead role, but the supporting cast helped out a lot.

The fight scenes and the dailogue, my God the dialogue was just excellent.

Anyone who likes history and really good acting should watch this.
Click to Rate
13
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
My God that movie was amazing from beginning to end. It was great seeing how they retold the story of the Dark Knight that is Batman. He wasn't cuddly like the Batman in the tv shows or the last 3 movies. He was emotionless and did his thing. This movie was riveting and very interesting. It's a good watch

A great retelling of the Dark Knight.
It's so good and it left you wanting more. Bale was a great Batman.
Click to Rate
14
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 4.5 Stars
Racial tensions run high when a black coach takes over for football team and the black and white players have to learn how to deal and live with each other for the season.
Friendships are made, bonds as well and people come to terms with themselves and each other.
Great Disney fact based film.
Click to Rate
15
Saturday Night Live: The Best of Eddie Murphy (1998,  Unrated)
Click to Rate
16
Trading Places (1983,  R)
Trading Places 4.5 Stars
Looking good Billy Ray.
Feeling good Lewis.
Absolutely hilarious film.
There are serious parts, but it's all in good fun.
The train scene. Check out the train scene.
Click to Rate
17
Absolute Power (1997,  R)
Click to Rate
18
Swing Kids (1993,  PG-13)
Swing Kids 4.5 Stars
This is not a really well known movie, but it's excellent and everyone should see it.
Try living in those times and loving music that you know is not allowed to be heard or played.
Then watch a friend become a Nazi all in one.
I love it and wish it was shown more.
Click to Rate
19
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
The Mothman Prophecies 4.0 Stars
This movie is really good and terrifying at times.

Supposedly no one wanted to believe this woman about this Moth looking creaturein this town.

It's true, but because science can't prove it, they make the lady seem as if she's crazy.
Click to Rate
20
Primal Fear (1996,  R)
Primal Fear 4.5 Stars
This was the first movie that I saw with Ed Norton in and it blew me away.
It reminded me of The Usual Suspects because of the ending.
Not only is the story great, the parts by the lawyers wer superb.
Laura Linney owned her role and I was suprised noone got nominated for anything.

Everyone wants that lawyer that everyone's heard about and they come in and don't know what they have gotten themselves into. They are way in over their heads and it's too late to back out.
I loved every minute of this flick.
Click to Rate
21
Rules of Engagement (2000,  R)
Click to Rate
22
The Negotiator (1998,  R)
The Negotiator 4.0 Stars
Did Jackson win an Oscar for this? If not he got completely screwed AGAIN.
The whole movie just has all these twists and turns and you really don't know who the enemy is until the middle of the flick and you really aren't sure either.
Click to Rate
23
Paradise Lost 2 - Revelations (2001,  Unrated)
Paradise Lost 2 - Revelations 4.0 Stars
Free the WM3!
Free them now!
Click to Rate
24
The Saint (1997,  PG-13)
Click to Rate
25
The Contender (2000,  R)
Click to Rate
26
The Crucible (1996,  PG-13)
The Crucible 4.5 Stars
Ah the persecution of "witches". Man some of those people back then were idiots.
Innocents were dying all the time while these stupid trials went on.
The movie is hard to explain but Winona Ryder plays her role all too well and Daniel Day-Lewis is amazing.
Click to Rate
27
The First Wives Club (1996,  PG)
Click to Rate
28
The Rules of Attraction (2002,  R)
Click to Rate
29
Ninja III - The Domination (1984,  R)
Click to Rate
30
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions 4.0 Stars
Katherine was so diabolical and had so much tunnel vision that she forgot to cover her steps and that was her undoing.

We all know that she owned this movie.

The rest of the movie that wasn't based around her was just cheesy romance.
Click to Rate
31
Doomsday (2008,  R)
Click to Rate
32
Snake Eyes (1998,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments