My Favorite Movies


  1. temptaytion
  2. Wendy

My Top 10!

  temptaytion's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
I think I've seen this movie about 50 times. It's such a masterpiece. All he needed were real hands.
2
Hero (2004,  PG-13)
Hero
very pretty colours everywhere!
3
Real Women Have Curves (2002,  PG-13)
Real Women Have Curves
Ana must learn to face her parents desires to choose what may be a better life for herself. Extremely sweet movie. :P
4
The Silence of the Lambs (1991,  R)
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
6
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
Friggen' amazing! Where did my copy go? I know someone stole it! Great concept, kinda reminded me of Fahrenheit 451 but with action!
7
Interview with the Vampire (1994,  R)
8
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
A story of 3 friends who struggle to stay together as their lives begin to take shape and become 3 completely different men; the power of blood keeps them together.
9
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
So they change John Nash's story around a LOT, BUT it's still a wonderful movie and worth the watch. Keep your eyes peeled for the "twist" in the movie. :P
10
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
A wonderful survival story. Right down to the end you're rooting for this guy while being reminded of all the hate that came with that war.

Gorgeous lighting and cinematography, bravo! The music is very moving of course and Brody---Brody, i salute you!

A must own for any collector (yes i'm going to buy it too).

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments