My Favorite Movies


  Teri394950783's Rating My Rating
1
August Rush (2007,  PG)
2
Yes, Giorgio (1982,  PG)
3
Simon Birch (1998,  PG)
4
Iron Man (2008,  PG-13)
5
The Dark Knight (2008,  PG-13)
6
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
8
Armageddon (1998,  PG-13)
9
Braveheart (1995,  R)
10
Brokeback Mountain (2005,  R)
11
Children of a Lesser God (1986,  R)
12
City of Angels (1998,  PG-13)
13
Coming to America (1988,  R)
14
Cool Runnings (1993,  PG)
15
Crash (2004,  R)
16
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
18
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
19
Forrest Gump (1994,  PG-13)
20
Ghost (1990,  R)
21
Gladiator (2000,  R)
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
24
High School Musical (2006,  Unrated)
25
Hook (1991,  PG)
26
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
27
Independence Day (1996,  PG-13)
28
Jurassic Park (1993,  PG-13)
29
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
30
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
31
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
32
Notting Hill (1999,  PG-13)
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
34
Air Force One (1997,  R)
35
The Fugitive (1993,  PG-13)
36
Remember the Titans (2000,  PG)
37
Pretty Woman (1990,  R)
38
Saving Private Ryan (1998,  R)
39
Purple Hearts (1984,  R)
40
School of Rock (2003,  PG-13)
41
Monsters, Inc. (2001,  G)
42
Toy Story (1995,  G)
43
Signs (2002,  PG-13)
44
Spider-Man (2002,  PG-13)
45
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
46
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
47
Stand by Me (1986,  R)
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
51
The Butterfly Effect (2004,  R)
52
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
53
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
54
The Green Mile (1999,  R)
55
The Incredibles (2004,  PG)
56
The Patriot (2000,  R)
57
The Sandlot (1993,  PG)
58
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
59
The Sound of Music (1965,  G)
60
The Terminator (1984,  R)
61
The Transporter (2002,  PG-13)
62
The Truman Show (1998,  PG)
63
The Wizard of Oz (1939,  G)
64
Titanic (1997,  PG-13)
65
Top Gun (1986,  PG)
66
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
67
You've Got Mail (1998,  PG)
68
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
69
Rudy (1993,  PG)
70
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
71
Dragonfly (2002,  PG-13)
72
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
73
Taps (1981,  PG)
74
Only the Lonely (1991,  PG-13)
75
Spy Game (2001,  R)
76
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
77
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
78
Fools Rush In (1997,  PG-13)
79
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
80
The American President (1995,  PG-13)
81
Apollo 13 (1995,  PG)
82
The Life of David Gale (2003,  R)
83
Radio Flyer (1992,  PG-13)
84
Pure Country (1992,  PG)
85
Legends of the Fall (1994,  R)
86
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
87
Speed (1994,  R)
88
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
89
The Princess Diaries (2001,  G)
90
Uncle Buck (1989,  PG)
91
On Golden Pond (1981,  PG)
92
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
93
For Love of the Game (1999,  PG-13)
94
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
95
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
96
The Goodbye Girl (1977,  PG)
97
The Terminal (2004,  PG-13)
98
The Bodyguard (1992,  R)
99
The Great Outdoors (1988,  PG)
100
Delirious (1991,  PG)
101
Elizabeth (1998,  R)
102
Shakespeare in Love (1998,  R)
103
Across the Universe (2007,  PG-13)
104
Face/Off (1997,  R)
105
The Mighty Ducks (1992,  PG)
106
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
107
D3: The Mighty Ducks (1996,  PG)
108
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
109
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
110
Good Will Hunting (1997,  R)
111
Paycheck (2003,  PG-13)
112
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
113
Blood Diamond (2006,  R)
114
Field of Dreams (1989,  PG)
115
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
116
Pulp Fiction (1994,  R)
117
National Treasure (2004,  PG)
118
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
119
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
120
Men in Black (1997,  PG-13)
121
Love Actually (2003,  R)
122
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
123
Gone With the Wind (1939,  G)
124
Starman (1984,  PG-13)
125
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
126
Ice Castles (1978,  PG)
127
Home Alone (1990,  PG)
128
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
129
Girl, Interrupted (1999,  R)
130
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
131
Freedom Writers (2007,  PG-13)
132
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
133
Fantastic Four (2005,  PG-13)
134
Drumline (2002,  PG-13)
135
Dead Poets Society (1989,  PG)
136
Con Air (1997,  R)
137
Cinderella Man (2005,  PG-13)
138
A Cinderella Story (2004,  PG)
139
Cast Away (2000,  PG-13)
140
Back to the Future (1985,  PG)
141
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
142
8 Mile (2002,  R)
143
50 First Dates (2004,  PG-13)
144
Big (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments