My Favorite Movies


  terrikibbesmith1's Rating My Rating
1
Facing the Giants (2006,  PG)
Facing the Giants
They did a great job with this movie.
2
Second Chances (1998,  G)
Second Chances
I just love this movie! It is one of my very favorites. Love the soundtrack too.
3
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
4
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
5
True Lies (1994,  R)
6
Enemy of the State (1998,  R)
7
Beyond the Gates of Splendor (2002,  PG-13)
8
End of the Spear (2006,  PG-13)
9
Love Comes Softly (2003,  Unrated)
10
Love's Enduring Promise (2004,  Unrated)
11
Love's Long Journey (2005,  Unrated)
12
Love's Abiding Joy (2006,  PG)
13
Love's Unending Legacy (2007,  Unrated)
14
Love's Unfolding Dream (2007,  Unrated)
15
Love Takes Wing (2009,  Unrated)
16
Braveheart (1995,  R)
17
The Patriot (2000,  R)
18
The Hunt for Red October (1990,  PG)
19
Patriot Games (1992,  R)
20
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
21
Father of the Bride (1991,  PG)
22
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
23
The Theory of Everything (2006,  Unrated)
24
The Second Chance (2006,  PG-13)
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Great cinematography
26
One Night With the King (2006,  PG)
27
The Story of Ruth (1960,  Unrated)
28
Serpico (1973,  R)
29
Exodus (1960,  Unrated)
30
Hand in Hand (1960,  Unrated)
31
The Passion of the Christ (2004,  R)
32
The Perfect Stranger (2005,  Unrated)
33
Another Perfect Stranger (2007,  Unrated)
34
A Vow to Cherish (1999,  Unrated)
35
The Ultimate Gift (2006,  PG)
36
The Last Sin Eater (2007,  PG-13)
37
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
38
Amazing Grace (2007,  PG)
39
Carman: the Champion (2001,  PG-13)
40
In the Beginning (2000,  PG)
41
China Cry (1990,  Unrated)
42
Home Beyond the Sun (2004,  Unrated)
43
The Cross and the Switchblade (1970,  PG)
44
Hiding Place (1975,  Unrated)
45
Hidden Secrets (2006,  PG)
46
Left Behind - The Movie (2001,  PG-13)
47
Left Behind II - Tribulation Force (2002,  PG-13)
48
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
49
Christmas Child (2004,  Unrated)
50
Something To Sing About (2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments