My Favorite Movies


  tesryn's Rating My Rating
1
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid 5.0 Stars
Best Disney Film Ever!
Click to Rate
2
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast 5.0 Stars
An enduring classic!
Click to Rate
3
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 5.0 Stars
Who cares about Miss America?
Click to Rate
4
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
Great remake! Never tired of it!
Click to Rate
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
NUMBER ONE!
Click to Rate
6
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
ONE OF MY FAV
Click to Rate
7
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping 5.0 Stars
This story doesn't happen everyday!
Click to Rate
8
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Never Been Kissed 5.0 Stars
Nerdy girl turned glam reporter gets hot teacher. What's not to love?
Click to Rate
9
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
Talk about action! Wolverine and Jean Grey make the movie!
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
LOVE
Click to Rate
11
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 5.0 Stars
Wish I could dance like that...
Click to Rate
12
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
Hit on broadway and the big screen. And the music is so beautiful, it stays with you.
Click to Rate
13
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 5.0 Stars
Fantastic Film! The movie makes you laugh and cry, it's just all around sweet! Plus Jude Law is easy on the eyes, and the music is amazing! I could watch it over and over again!
Click to Rate
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
15
Pride and Prejudice (,  Unrated)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
Humurous and Colin Firth has the smoldering looks of Mr. Darcy down!
Click to Rate
16
Funny Face (1957,  Unrated)
Funny Face 5.0 Stars
Great Music! Great Cast! Cute story. What's not to love?
Click to Rate
17
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain 5.0 Stars
I love the music! Love it!
Click to Rate
18
August Rush (2007,  PG)
Click to Rate
19
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0 Stars
I had mixed feeling about this movie. I didn't know what to think of it at times. Which was partly why I liked it so much!
Click to Rate
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
22
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
23
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
24
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 4.5 Stars
LOVE IT!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments