My Favorite Movies


  tess2697's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.5 Stars
not as good as the first but this one was funnier. I like jack Sparrow and his attitude.
Click to Rate
2
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
Totally mind blowing photography and just amazing when it comes to all the extras, lots of blood but hey not to scary at all just one of the best in my book
Click to Rate
3
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore 5.0 Stars
Simple and so darn funny, can see it over and over again without getting bored
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.5 Stars
Just another great movie about the pirates, jack Sparrow is back many times over, if u liked the other two it is a must, the time past by fast. loved it.
Click to Rate
5
Crank (2006,  R)
Crank 4.5 Stars
action filled movie, with both weired and fun parts, twisting in one way and then another one direction, difftent from other action movie i have seen
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
love jack sparrow.
Click to Rate
7
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
A typical movie for teens in the '80. about attitude and everything high school students went through in the '80's This is one of my other movies from that eara, loved judd nelson back then
Click to Rate
8
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer 5.0 Stars
It is such a funny movie, adam sandler and drew barrymore are made for eachother in this comedy, really easy going movie and one that u can see more then twice.
Click to Rate
9
Muriel's Wedding (1994,  R)
Muriel's Wedding 4.5 Stars
Australian movie that is awesome, some great laughts and some seriousness in it as well, showing how mean we girls are towards others.
Click to Rate
10
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 5.0 Stars
Just so waked and funny
Click to Rate
11
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.5 Stars
Sweet
Click to Rate
12
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
My kind of bond. Don't like bond, but this made him a real human being and mr craig is so hot in it.
Click to Rate
13
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 4.5 Stars
Good action movie
Click to Rate
14
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
Love the suspence that this movie has and Mr Freeman & Mr Pitt are doing a great proformance.
Click to Rate
15
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 5.0 Stars
Strange story but i truely works for me.
Click to Rate
16
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 5.0 Stars
Like simplicity of the movie. Makes you want to change your life for a few weeks if it would be this good.
Click to Rate
17
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding 5.0 Stars
Laughting all the way through the movie
Click to Rate
18
Norbit (2007,  PG-13)
Norbit 4.0 Stars
Laught so much i thought i wouldn't get air.
Click to Rate
19
In Her Shoes (2005,  PG-13)
In Her Shoes 4.5 Stars
Just a great chick flick and 2great actresses in the leads.
Click to Rate
20
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful 3.5 Stars
A movie i watched as a teenager over and over again
Click to Rate
21
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles 5.0 Stars
Such a sweet movie, one of my fav teenage year movies
Click to Rate
22
Candyman (1992,  R)
Candyman 3.5 Stars
When this came out in the theaters i saw it on halloween and not only did i think the movie was spooky, but the day made it even spookier.
Click to Rate
23
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs 4.5 Stars
Simple and the way some of us not so notiseable girls feel when someone shows interest in u
Click to Rate
24
Zapped! (1982,  R)
Zapped! 4.5 Stars
This movie was just so funny, i laught so hard that my throat was hurting and my eyes was filled with tears. Just hilarius
Click to Rate
25
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
Girls Just Want to Have Fun 4.0 Stars
Great dance and music movie from the '80s helen hunt and jessica parker are great in this movie
Click to Rate
26
Reality Bites (1994,  PG-13)
Reality Bites 4.5 Stars
simple and such great story about friends not showing their true feelings toward the other,
Click to Rate
27
License to Drive (1988,  PG-13)
License to Drive 4.5 Stars
This is one of my fav teenage time movies, i even own it on dvd,
Click to Rate
28
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
29
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
30
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
31
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
32
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider 4.0 Stars
Like the way they used the technology to get the karaters to work, The use of history fairy tales makes the thing a more understandable,
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments