Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TexasBullFrog1's Rating My Rating
1
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
2
Underworld: Evolution (2006,  R)
3
Underworld (2003,  R)
4
Titanic (1997,  PG-13)
5
The Wizard of Oz (1939,  G)
6
The Sound of Music (1965,  G)
7
The Godfather (1972,  R)
8
The Godfather, Part II (1974,  R)
9
The Godfather, Part III (1990,  R)
10
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
11
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
12
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
13
The Breakfast Club (1985,  R)
14
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
15
Schindler's List (1993,  R)
16
Rush Hour (1998,  PG-13)
17
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
18
Rocky Balboa (2006,  PG)
19
Rocky II (1979,  PG)
20
Rocky III (1982,  PG)
21
Rocky IV (1985,  PG)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
24
Pretty Woman (1990,  R)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
26
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
27
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
28
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
29
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
30
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
31
Ghost Rider (2007,  PG-13)
32
Full Metal Jacket (1987,  R)
33
Ghost (1990,  R)
34
Freaky Friday (2003,  PG)
35
Forrest Gump (1994,  PG-13)
36
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
37
Back to the Future (1985,  PG)
38
Back to the Future Part II (1989,  PG)
39
Back to the Future Part III (1990,  PG)
40
Bad Boys (1995,  R)
41
Bad Boys II (2003,  R)
42
Batman (1989,  PG-13)
43
Big Momma's House (2000,  PG-13)
44
Blazing Saddles (1974,  R)
45
Caddyshack (1980,  R)
46
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
47
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
48
The Thorn Birds: The Missing Years (,  Unrated)
49
Grease (1978,  PG)
50
Grease 2 (1982,  PG)
51
Saturday Night Fever (1977,  PG)
52
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
53
Bye Bye Baby (1988,  R)
54
...And God Created Woman (1956,  PG)
55
The Blue Lagoon (1980,  R)
56
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
57
Face/Off (1997,  R)
58
Baby Boy (2001,  R)
59
Texas (1941,  Unrated)
60
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
61
Joe Guitar Hughes: Texas Bluesman (,  Unrated)
62
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
63
Paradise, Texas (2005,  PG)
64
Wesley Cash: A Texas Legend (2004,  Unrated)
65
Terror in a Texas Town (1958,  Unrated)
66
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III (1990,  R)
67
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
68
Dancer, Texas Pop. 81 (1998,  PG)
69
Happy, Texas (1999,  PG-13)
70
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
71
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait (1988,  Unrated)
72
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
73
Texas Rangers (2001,  PG-13)
74
Waltz Across Texas (1982,  PG)
75
Texas Cyclone (1932,  Unrated)
76
Jasper, Texas (2003,  R)
77
4 for Texas (1963,  Unrated)
78
A Texas Funeral (2000,  R)
79
Walker, Texas Ranger: Trial by Fire (2005,  Unrated)
80
Mexican Werewolf in Texas (2005,  Unrated)
81
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth (2000,  Unrated)
82
Lucinda Williams - Live from Austin, Texas (,  Unrated)
83
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion (1994,  Unrated)
84
A Small Town in Texas (1976,  PG)
85
From Hell to Texas (1958,  Unrated)
86
Man from Texas (1948,  Unrated)
87
Three Texas Steers (1939,  PG)
88
The Texas Rangers (1936,  Unrated)
89
Black Indians: An American Story (2004,  Unrated)
90
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson (1976,  PG)
91
Ten Little Indians (1989,  PG)
92
White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America (1910,  Unrated)
93
The Cherokee Kid (1996,  PG-13)
94
Pocahontas (1995,  G)
95
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
96
The Portrait of Billy Joe (2004,  Unrated)
97
Ode to Billy Joe (1976,  PG)
98
Pocahontas: The Legend (2005,  Unrated)
99
Far Out Man (1990,  R)
100
Yellowbeard (1983,  PG)
101
Up in Smoke (1978,  R)
102
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982,  R)
103
Rude Awakening (1989,  R)
104
After Hours (1985,  R)
105
Grass (2000,  R)
106
Born in East L.A. (1987,  R)
107
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
108
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983,  R)
109
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
110
Cheech and Chong's The Corsican Brothers (1984,  PG)
111
Cheech (2006,  Unrated)
112
Sex - The Annabel Chong Story (2000,  Unrated)
113
When the Party's Over (1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments