My Favorite Movies


  tfinbigla's Rating My Rating
1
The Pianist (2002,  R)
The Pianist 5.0 Stars
The Pianist , it true story and About World War 2. Actor is Adrein Brody . He is best act in the pianist. Sad story and good story.
Click to Rate
2
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
Dummy (2003,  R)
Click to Rate
4
Oxygen (1999,  R)
Oxygen 4.0 Stars
That is very thiller. women is an cop. the bad man stoled the other woman and bring to the forset the lady need a Oxgen !!!!!
Click to Rate
5
The Jacket (2005,  R)
The Jacket 4.5 Stars
About, the man during in the war. He got shot into his head. and he had problem in brian and he had vison in his past.
Click to Rate
6
Hollywoodland (2006,  R)
Hollywoodland 5.0 Stars
He is an investgator for who murder the famous superman. He had lots think and what happen.
Click to Rate
7
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
8
The Thin Red Line (1999,  R)
Click to Rate
9
Anne Frank: The Whole Story (2001,  Unrated)
Click to Rate
10
Devil's Arithmetic (1999,  Unrated)
Click to Rate
11
The Grey Zone (2002,  R)
Click to Rate
12
The Last Days (1998,  PG-13)
Click to Rate
13
Uprising (2001,  Unrated)
Click to Rate
14
Amen (2002,  Unrated)
Click to Rate
15
Varian's War (2000,  Unrated)
Click to Rate
16
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) (1999,  R)
Click to Rate
17
Shoah (1985,  Unrated)
Click to Rate
18
The Heroes of Telemark (1965,  R)
Click to Rate
19
Secret Lives - Hidden Children and Their Rescuers During WWII (2003,  Unrated)
Click to Rate
20
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
21
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
22
Fateless (2006,  R)
Click to Rate
23
Jakob the Liar (1999,  PG-13)
Click to Rate
24
Train de Vie (Train of Life) (1998,  R)
Click to Rate
25
What the Deaf Man Heard (1997,  PG)
Click to Rate
26
Das Schreckliche Mädchen (The Nasty Girl) (1990,  PG-13)
Click to Rate
27
Äideistä parhain (Den Bästa av mödrar) (Mother of Mine) (2005,  Unrated)
Click to Rate
28
Bon Voyage (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
Click to Rate
30
All My Loved Ones (2000,  Unrated)
Click to Rate
31
Rosenstrasse (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
Left Luggage (1998,  Unrated)
Click to Rate
33
Forgiving Dr. Mengele (2006,  Unrated)
Click to Rate
34
Taking Sides (2002,  Unrated)
Click to Rate
35
Mother Night (1996,  R)
Click to Rate
36
Sunshine (1999) (2000,  R)
Click to Rate
37
My Favorite Hitler Youth: Just Like You And Me (2006,  Unrated)
Click to Rate
38
The Substance of Fire (1997,  R)
Click to Rate
39
The Long Way Home (1997,  Unrated)
Click to Rate
40
Europa Europa (1991,  R)
Click to Rate
41
Love and War (The War Bride) (2001,  Unrated)
Click to Rate
42
Imagine Me & You (2006,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments