My Favorite Movies


  tgod75's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
2
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter 5.0 Stars
best vietnam war movie hands down. puts your own life into perspective as you feel aws your in the shoes of at least one character. meryl streep was flames back then
Click to Rate
3
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
4
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull 5.0 Stars
best scorsese movie
Click to Rate
5
A Man for All Seasons (1966,  G)
Click to Rate
6
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
7
Mystic River (2003,  R)
Click to Rate
8
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
9
The Last Waltz (1978,  R)
Click to Rate
10
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
11
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
12
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
13
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
14
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
15
The Sting (1973,  PG)
Click to Rate
16
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
No Direction Home: Bob Dylan 5.0 Stars
this is the best biographical documentary ever
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments