My Favorite Movies
| thaisaux's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 2 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 5 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 6 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 7 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 8 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 10 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 11 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 13 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 14 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 15 |
Sin City (2005, R) |
|
| 16 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 17 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 18 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 19 |
300 (2007, R) |
|
| 20 |
Memento (2000, R) |
|
| 21 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 22 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 23 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 24 |
Juno (2007, PG-13) |
























